Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Képgaléria

Padmalyos sír a Sárga-folyónál

2011. június 7. /barikad.hu/TibetPress

A Kína egyik legjelentősebb északi tartományában, Kanszuban előkelő lovas sírokr leltek. Ezt a területet a hunok régóta birtokolták. A régészek  szerint az egyik szövetséges törzsüknek, a nyugati zsongnak (rong) előkelő sírjaira bukkantak a tavalyi feltárási szezonban. Vucsing város Vangcsia  faluban, a tengerszint felett 1600 méter magasan fekvő temetőben harminc sírt azonosítottak.

rong_temeto.jpg

A padmaly elődje

A helyi régészek eddig tíz sírt tártak fel, melyből csupán négy maradt érintetlen, a többit a sírrablók már kifosztották. A kutatók  megtalált sírok nagy része függőleges aknás kialakításúak voltak, melyhez lépcsőn lehetett lejutni. A sírgödör mellett oldalt egy sírkamrát, katakombát alakítottak ki. Ez a hun és a magyar padmalyos temetkezés elődjének tekinthető, ezt Érdy Miklós, a hun temetkezések kutatója figyelte meg egy Peking környéki zsong sírnál. Az összes sír négyszögletes alakú volt és nyugat-keleti tájolású. A padmaly a sír északkeleti részén volt és derékszöget formázott. A sírban állatáldozatok nyomait is megtalálták.

Övcsatok és lószerszámok

 A zsong előkelőket fa koporsóban helyezték el örök nyugalomra és a sír bejáratát valószínűleg egy ajtó zárta le. A leletek között volt üveggyöngy, arany öv dísz, bronz övcsat, bronz díszgombok, csontból készített tárgyak, kannák, kerámia, edények, csengők, valamint kocsi díszek és lószerszámok. A tartományban nem először került elő zsong sír, hasonlóra Macsiajüan temetőben találtak, mely a mostani lelőhelytől kb. 50 kilométerre fekszik. Az előkelő sírt a közeli hegy lejtőjének alján találták. A mongóliai hun előkelőket gyakran temették el a hegy lábához. Macsiajüan temetője felékesített csontvázak feküdtek, az edényeken pedig sárkány mintákat karcoltak. Az ottani sírok tetején öt lófejet is találtak. A sír alján pedig 10 lófej és egy szarvasmarha koponya hevert. Azok valószínűleg a hunoknál és a magyaroknál ismert jelképes lovas temetkezések nyomai lehettek.

 Kik a zsongok?

 A hun népekhez tartozó zsongokról a Hadakozó Fejedelemségek (Kr. e. 5-3. század) idején esik szó. A nagy kínai krónikás, Szima Cs’ien szerint Maodun (Bátor) nagy hun birodalma előtt a zsongok (rong) nagyon jelentős erőnek számítottak Észak-Kínában, a kínaiak a négy északi nép egyik erős tagjának nevezték őket. Lakóhelyük az Ordosz környéke, vagyis a mai Saanhszi, Kanszu és Ninghszia tartomány volt. Egyik törzsük, a csiangzsong adta a tibetiek ősét, akik eredetileg Kanszuban éltek. Az az erős törzsszövetség nemcsak a hunok történelmében játszottak jelentős szerepet, hanem ők segítették a Cs’in dinasztiát a kínai fejedelemségek egyesítésében.

OB

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb