Visszafogottabb gazdasági növekedést, "minőségi" építkezést tervez a kínai vezetés
2010 március 5. /MTI/Tibet Press
A gazdasági és társadalmi fejlődést továbbra is súlyos belső problémák befolyásolják - hívta fel a figyelmet a kínai kormányfő, Ven Csia-pao (Wen Jiabao) az Országos Népi Gyűlés pénteken kezdődött ülésszakán, ahol az idei évre a korábbiakhoz képest visszafogottabb - 8 százalék körüli - gazdasági növekedést ígért.
Az elmúlt év eredményeinek számbavétele alig egynegyedét adta a nyitóbeszédnek, de a tények között ott szerepelt a 8,7 százalékos gazdasági növekedés, az állami bevételek közel 12 százalékos bővülése, az 531 millió tonnás rekord gabonatermés, a több mint 11 millió új városi munkahely, valamint a hatalmas összegű központi gazdasági és népjóléti - az emberek megélhetését támogató - beruházások. Az eredmények "az átfogó tervezésnek és a párt központi bizottsága korrekt vezetésének, továbbá a párt egészének, a hadseregnek és az ország valamennyi etnikai csoportjának köszönhetők" - állapította meg Ven.
2010-nek, vagyis a 11. ötéves terv utolsó évének főbb céljai között mindenekelőtt a 8 százalék körüli GDP-növekedést említette a miniszterelnök, de a tervek között elhangzott 9 millió városi munkahely teremtése, egyben a városi munkanélküliség 4,6 százalék alatt tartása is. A fogyasztói árindex növekedését 3 százalék körül kívánják tartani, a teljes hitelkihelyezés összegét nagyjából 7,5 ezer milliárd jüanban határozták meg. Az idén további cél a felesleges és pazarló új beruházások megfékezése, az elszabadult ingatlanárak visszaszorítása.
A kormányfői beszéd az idei kormányprogram részként hangsúlyozottan foglalkozott az igazságosabb, tisztességesebb jövedelemelosztás szükségességével, a soha nem látott méretűvé növekedett jövedelemkülönbségek csökkentésének igényével; ígéretet tett a vidéki, mezőgazdaságból élő lakosság támogatására, szociális lakások építésére, a nyugdíj emelésére és a társadalombiztosítás további reformjára is.
Kína védelmi kiadásait ebben az évben 7,5 százalékkal kívánja növelni, ami a fele a tavaly tervezett 14,9 százaléknak. Minden részletezés nélkül annyi ismertté vált, hogy az ország haderejét sokkal inkább szeretnék képessé tenni az információs hadviselés körülményei között folyó helyi háborúk megnyerésére.
A központi kormány külön politika kidolgozását és végrehajtását tervezi a nagyobbrészt ujgurok lakta Hszincsiang (Xinjiang), Tibet és más nemzetiségiek lakta területek gazdasági és társadalmi fejlesztésére.
Peking továbbra is a Tajvani-szoros két partja közötti kapcsolatok javítására törekszik, a közeledésre, s ennek részeként ösztönözni kívánja az arra alkalmas vállalkozásokat tajvani befektetésekre. "Fenntartjuk azt az elvet, hogy a szárazföld és Tajvan egy és ugyanazon Kínához tartozik, megerősítjük a szorosközi kapcsolatok fejlesztésének politikai alapját, és fokozzuk a kölcsönös politikai bizalmat mindkét oldalon" - húzta alá a kínai miniszterelnök az évente egyszer ülésező Országos Népi Gyűlés nyitónapján elmondott beszédében.