székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343 (00-36)70 944 0260 (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu www.tibet.hu tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő
» Retro» Tibeti művészet» Interjú» Levelek» Tibet Press» Tibet Press English» Dharma Press» Human Rights» Világ» Kína» Magyar» Ujgur» Belső-Mongólia » KőrösiCsoma» Élettér» Határozatok» Nyilatkozatok» tibeti művészet» lapszemle.hu» thetibetpost.com» eastinfo.hu» rangzen.net» ChoegyalTenzin» tibet.net» phayul.com» DalaiLama.com» vilaghelyzete.blogspot.com» Videók» Linkek» TibetiHírek» Szerkesztőség
Vietnam szuverenitásának megsértésével vádolta csütörtökön Kínát, mivel az szeizmikus kutatásokat végez a Dél-kínai-tenger vitatott hovatartozású szigeteinek közelében.
Nguyen Phuong Nga vietnami külügyminisztériumi szóvivő csütörtökön elmondta, hogy május óta kínai hajók a Hanoi által követelt Paracel-szigetek közelében, valamint a Vietnam kontinentális talapzatához tartozó olaj-és földgázlelőhelyeknél folytatnak kutatásokat.
"Kína tevékenységével súlyosan megsérti Vietnamnak a Paracel-szigetek feletti vitathatatlan szuverenitását, illetve Hanoi szuverén jogát a kontinentális talapzatához és a - partvonaltól számított 200 tengeri mérföld távolságig kiterjedő - kizárólagos gazdasági övezetéhez" - jelentette ki Nga egy sajtótájékoztatón.
Vietnam akkor fogalmazta meg Peking elleni vádját, amikor a régióban már amúgy is feszült a légkör az amerikai külügyminiszternek a Dél-kínai-tengerrel kapcsolatban két héttel ezelőtt tett kijelentése miatt. Hillary Clinton egy vietnami nemzetközi fórumon arról beszélt, hogy a vitatott hovatartozású szigetekkel tarkított tenger biztonsága az amerikai érdekszférába tartozik, és ez a kijelentés Kínát rendkívül felháborította, azt a saját ügyeibe való beavatkozásnak minősítette.
Kína már korábban kijelentette, hogy a Dél-kínai-tenger "szívügye", amelyről egyes elemzők azt tartják, fontossága egyenértékű a tibeti vagy a tajvani kérdéssel.
Nga szerint Peking azzal, amit tesz, figyelmen kívül hagyja a még 2002-ben, a Dél-kínai-tenger ügyében érintett országok által aláírt dokumentumot, amelyben leszögezték, hogy a békét és a régió stabilitását tartják szem előtt a vitatott tulajdonú szigetekkel kapcsolatban.
"Hanoi követeli, hogy Kína azonnal fejezze be Vietnam szuverenitásának megsértését, és ezáltal járuljon hozzá a régió stabilitásához, és támogassa a két ország közötti rendezett kapcsolatokat" - mondta a külügyi szóvivő.
A Dél-kínai-tenger Kína és Vietnam mellett Malajzia, a Fülöp-szigetek és Brunei között képezi vita tárgyát, kiváltképp az olajban és földgázban gazdag Spratly- és Paracel-szigetek miatt.