Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Videó felhívás egy Tibetben élő tibetitől a nemzetközi közösséghez/A video appeal from a Tibetan inside Tibet smuggled out

2009. szeptember 2./TCHRD/Phayul/TibetPress

2009 augusztus 28./Dharamszala
A video appeal from a Tibetan inside Tibet smuggled out
Az Emberi Jogok és Demokrácia Tibeti Központja (TCHRD)
sajtókonferenciát szervez a Lhapka Tsering Csarnokban, az Információs és Nemzetközi Kapcsolatok Osztályon annak a legújabban videóra vett információnak az ügyében, amely Tibetből érkezett és arra szólítja fel a nemzetközi közösséget, hogy mihamarabb járjon el azoknak a tibetieknek az érdekében, akik emberi jogsértések áldozataivá váltak Tibetben.

 

Kalsang Tsultrim, akit Gyitsang Takmig álnéven is ismernek, a  Sangchu (kínaiul Xiahe) megyei (Kanlho, Gansu tartomány, Tibeti Autonóm Prefektúra) Gyitsang Gaden Choekorling Kolostor  szerzetese, amely a tavalyi tibeti tiltakozások fő fókuszpontja volt. Kalsang Tsultrim jelentős személyes kockázatot is vállalt a videó elkészítésével és terjesztésével, amely részletes tanúvallomás és beszámoló a tibeti történelemről a Dalai Láma száműzetése óta, az emberi jogok hiányáról Tibetben. A tibeti emberek szenvedéseiről, küzdelmeiről, reményeiről, valamint az ő felhívása a külső világ felé. Az egyórás videó 2009. július 18-án készült, később pedig más, ezzel kapcsolatos videókat vágtak hozzá. A kész verzió VCD-n terjedt el széles körben Gansu, Szecsuán és Csinghaj tartomány tibeti területein. Kalsang tehetséges tanulmányok, szövegek írásában. Még egy könyvet is írt.

A videót szolgáltató forrás tanúsága szerint ,,Kalsang Tsultrim azt szeretné, ha a videót elterjesztenék olyan széles körben Tibeten belül. amilyenben csak lehetséges, nem törődve a kockázatokkal, hogy a tibeti nyilvánosság számára, beleértve a műveletleneket, sőt az írástudatlanokat is, amelyet jelenleg kormánypropagandával vezetnek félre naponta, megmutassák a tibetiek szabadságért való küzdelmenek igazi történetét, a Dalai Láma igazi autonómiát megcélzó középutas politikáját, az emberi jogok helyzetét Tibetben. Foglalkozik ezenkívül a tibeti emberek azon reményével, hogy a Dalai Láma visszatér jogos helyére, az emberi jogok, különösen a vallásszabadság hiányával, amely több vallási veztő, például Karmapa, Arja Rinpocse és mások meneküléséhez vezetett, akik könnyen választhatták volna a luxust és a kínai privilégiumokat a száműzetés helyett.

Kalsang Tsultrim videó-tanúvallomása több újabb tibeti eseményt is érint a kínai poltiktikával kapcsolatban, úgy mint például fejlesztés címén nomádok áttelepítése, nomád életmódjuk teljes megváltoztatása, Tibet természeti erőforrásainak kiaknázása, környezetrombolás, a tibetiek gazdasági-társadalmi marginalizációja, a szabadság hiánya stb. További magyarázatot fűz a tibeti gazdatüntetéshez, bemutatja Lobsang Tashi Tapey önfeláldozását, a Ragya Kolostor egyik szerzetesének öngyilkosságát, a 2008 márciusi tibeti tiltakozásokban résztvevők ezreinek önkényes letartóztatását, őrizetbe vételét. A videóüzenet felhívja a nemzetközi közösség figyelmét arra, hogy erkölcsi kötelességük kiállni a Tibetben élő tibetiekért, akik állandó félelemben és súlyos elnyomás alatt élnek. Kalsang így reagált a Nemzeti Regionális Autonómiáról szóló kínai törvényre: ,,Ez a kínai alkotmány miatt létrehozott törvény garantálja a kisebbségek, beleértve a tibetiek alapvető jogait. A valóságban azonban ezeket a jogokat nem tartják tiszteletben. Tibetet ugyanúgy kormányozzák, mint a Kínai Népköztársaság bármely más területét, de a kormány ígéretével ellentétben semmit sem tesznek azért, hogy egy kiegyensúlyozott társadalmat építsenek.''

,,Nincs vallás sem politikai-szabadságunk. A honlapok tele vannak propagandával, amelyek csak eltorzítják a helyzetet. Nem utáljuk a kínaiakat, de tiszteljük az igazságot. Tiltakozunk a kínai uralom ellen, mert a helyi hatóságok nem úgy cselekszenek, ahogy azt a kínai alkotmány vagy az autonómiáról szóló törvény megkívánná. A Kínai Népköztársaság miniszterelnöke azt mondta, Kína tiszteli az igazságot. De a tibetieknek mégsincsenek egyenlő vallási, politikai és gazdasági jogai. Soha nem adjuk fel szabadságért és igazságért való harcunkat addig, amíg a kínai politika meg nem változik az alkotmánynak megfelelően.''  - összgezte Kalsang.

 

Az Emberi Jogok és Demokrácia Tibeti Központja (TCHRD) úgy tekinti, hogy a videóüzenet és a benne foglalt nézetek közvetítésével Kalsang a szólás szabadságának alapvető jogát gyakorolta, amely a kínai alkotmányban és Kína által is elfogadott nemzetközi egyezményekben is benne van. A Központ szerint Kalsang nézeteit Tibetben széles körben osztják. Kalsang színvallása bizonyíték a Tibetben folyó elnyomásra, és megnyilatkozás a széleskörű emberi jogsértésekről. Az a kezdeményezése, hogy a kockázatok ellenére is tegyék közzé a videót, a tibeti emberek mélyen gyökerező kétségbeesését tükrözi.



Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb