Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Képgaléria

Újragondolják őseink fejlődését

2012. február 27. /barikad.hu/TibetPress

Míg a hazai finnugristák többsége nem szívesen beszél szkíta és hun őseink dicső múltjáról és történelmi szerepéről, addig a külföldi egyetemek munkatársai kezdik átértékelni a régi dogmákat. Egy most megjelent tanulmány a kora ókori sztyeppei innováció és fejlődés fontosságára hívja fel a figyelmet.

szk-ta_lovas.JPGElőítélek helyett

Az ókori eurázsiai szkíta és hun népeket még ma is sokan lovas banditáknak tartják, akik gyors mozgásuk és katonai ismereteik révén, sorra győzzék le az „ősi” civilizációkat, a Távol-Kelettől egészen a hellén világig. Kétségtelen, hogy néhány történeti forrás valóban beszámol nagy hadjáratokról és csatákról, de nemcsak ebből állt őseink élete. A Egyesült Államokban élő Michael Frachetti most új megközelítésben tárgyalja a korai lovas civilizációk történetét és kimutatja, hogy milyen hatást gyakoroltak szomszédjaikra több mint ötezer évvel ezelőtt.

Fejlett társadalom

A „Current Anthropology” idei februári számában Frachetti közzétette tanulmányát, ahol újraértékeli a lovas társadalmak szerepét. Ebben vitatja, hogy a korai pásztortársadalmak gazdasága a hatalmas eurázsiai sztyeppe vidéken különböző szinten állt volna és az egyenlőtlenség indította volna el a legkorábbi és legintenzívebb kölcsönhatást. A kutató máshogyan modellezi a sztyeppei társadalmat, szerinte a kis, független és egymással kapcsolatban álló közösségek folyamatosan gyakoroltak hatást egymásra és széles-körű politikai kapcsolataik révén nagy birodalmakat hoztak létre. (Megjegyezzük, hogy ezt a szkíta-hun népek vérszerződésnek nevezték.)

Találmányok sora

Frachetti felhívja a figyelmet a ló fontosságára. Elmondja, hogy Kr. e. 3500 körül a térségben élő pásztorok benépesítették az egész eurázsiai sztyeppét. Sok helyen az ő nevükhöz fűződik a ló háziasítása és ők ülték meg először a lovat is. Kétezer éven keresztül ők vezették be a legfontosabb technikai változásokat, ezek közül kiemeli a kocsi felfedezését, a lovak háziasítását és a fejlett bronzművesség megteremtését. A technikai újítás gyorsan megjelent a térségben élő törzsek között, majd azzal megismerkedtek a letelepedett civilizációk, így a mai Kína területén élő népek, a mezopotámiai civilizációk, valamint és az Iráni Felföld népei, valamint az Indus-völgyben virágzó kultúra is.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb