Újabb kínos kudarc: a diplomaták előtt is tüntettek Tibetben
2008. március 30./vasárnap/Kitekintő/TibetPress
Tibet. Mindennap érkezik hír az elnyomott tüntetések után kialakult helyzetről. A kínai hatóságok különféle módszerekkel igyekeznek meggyőzni a világot arról, amit senki sem hisz: Tibetben minden a legnagyobb rendben van, nincs nyoma a tüntetéseknek, a szerzetesek békésen imádkoznak. Eközben minden adandó alkalommal elítélik a dalai lámát és felbújtónak nevezik, illetve felhívják a figyelmet az olimpiára, amelynek csak a sportról kell(ene) szólnia.
Kína újabb gondosan előkészített tibeti utazást szervezett külföldieknek, ezúttal diplomatákat engedett be Lhászába. A 15 külügyi képviselő többek között az Egyesült Államokból, Nagy-Britanniából és Japánból érkezik, hogy szombaton rövid kirándulást tegyen a tibeti fővárosban. Az újságírók kérdésére sem árulta el napirendjüket a kínai külügyminisztérium. Ennek ellenére kínos incidens alakult ki, amikor az újságírók kis csoportja után a diplomaták is tiltakozó, vallásszabadságuk sérüléséről beszámoló szerzetesekkel találkoztak több nagy lhászai kolostor közelében. A delegációnak nem engedték, hogy felügyelet nélkül tárgyaljon a helyiekkel.
Szintén szombaton jelentette be a kínai kormány, hogy kárpótolni fogja a tüntetések áldozatait. A Xinhua állami hírügynökség tudósítása szerint 18 áldozat családja egyenként 200.000 jüant (kb.28.500$) kap a központi vezetés által felállított tibeti regionális kormányzattól. Hozzátették, hogy a sérültek ingyenes orvosi ellátásban részesülnek és a megrongálódott otthonokat és boltokat segítenek helyreállítani. Érdekes, hogy miért 18 család részesül kompenzációban, amikor hivatalos adatok szerint is 22 ember vesztette életét a tüntetésekben, az említetteken kívül egy rendőr és három előzetes letartóztatásból megszökött tüntető. Kínai számítások szerint 382 civil és 241 rendőr sérült meg a kínai elnyomás ellen kialakult tiltakozó akciókban, míg a tibeti emigráns kormány legalább 140 áldozattal számol.
Őszentsége Dalai Láma felhívást tett közzé a világ összes országának címezve, miszerint segítsenek megoldani a válságot, amely megrengette hazáját. "Én itt tehetetlen vagyok, csak imádkozom"- mondta Tibet vallási és politikai vezetője, aki készen áll a dialógusra Kínával, várja a megkeresést. Mindez egy nappal azután történt, hogy George W. Bush a zavargások óta először nyomást gyakorolt Kínára a kapcsolatok tisztázása miatt. A kínai kormány továbbra is a Dalai Lámát hibáztatja az egész konfliktus kialakulásáért, mert felbújtotta a szerzeteseket. Ennek ellentmond, hogy a tibetiek emigrációban élő vezetője korábban is a középutas megoldás híve volt, újra elismételte, hogy nem teljes függetlenséget, hanem autonómiát szeretne Tibet számára.
Kevin Rudd ausztrál miniszterelnök az amerikai elnökkel tárgyalt pénteken, majd kijelentette: "Teljesen világos, hogy sérülnek az emberi jogok Tibetben." Az Európai Unió külügyminiszterei pénteki szlovéniai találkozójuk után arra kérték Kínát, békésen oldja meg a válságot.
Karácsony Szandra