székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343 (00-36)70 944 0260 (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu www.tibet.hu tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő
» Retro» Tibeti művészet» Interjú» Levelek» Tibet Press» Tibet Press English» Dharma Press» Human Rights» Világ» Kína» Magyar» Ujgur» Belső-Mongólia » KőrösiCsoma» Élettér» Határozatok» Nyilatkozatok» tibeti művészet» lapszemle.hu» thetibetpost.com» eastinfo.hu» rangzen.net» ChoegyalTenzin» tibet.net» phayul.com» DalaiLama.com» vilaghelyzete.blogspot.com» Videók» Linkek» TibetiHírek» Szerkesztőség
Újabb tüntetések robbantak ki Lhásza, tibeti fővárosban szombaton, amikor külföldi diplomaták letudták Peking által szigorúan kontrollált látogatásukat – jelentette egy rádióbemondó és több tibeti aktivista.
Egy tüntetés vette kezdetét majd nőtt „sok embert” csoportosító megmozdulássá szombat délután Lhászában a Ramoche Monostorban, jelentette Kate Saunders a washingtoni székhelyű Nemzetközi Kampány Tibetért munkatársa.
A városban lévő meg nem nevezett tanúkra utalva, Saunders úgy nyilatkozott, pár óra elmúltával a szituáció lecsendesedett. Nem volt információja esetleges sérültekről, vagy letartóztatottakról.
Szintén tüntettek a Jokhang Templomban, Lhásza egyik fő buddhista helyén, nyilatkozta honlapján a tibeti buddhista vezető, a Dalai Láma Emigráns Kormánya. Az Indiában székelő kormány nem tért ki további részletekre.
Sok száz ember vett részt a megmozdulásokban, jelentette az USA által fenntartott Radio Free Asia.
A Ramoche és Jokhang monostorokat és más helyszíneket lezárták a biztonsági erők – mondta Saunders. Ramoche volt azon tüntetések eredeti kiindulópontja, melyek még korábban, ebben a hónapban terjedtek tovább, majd torkolltak a kínai kormány brutális megtorló akcióiba.
Az új tüntetések híre akkor érkezett, amikor a 15 külföldi – USA-beli, japán, és európai – diplomata visszatért Pekingbe két napos lhászai látogatásáról.
Az úja demonstrációk részleteiről nem lehetett független megerősítést szerezni, s Kína nem szolgált azonnali válasszal.
Egy az Amerikai Nagykövetségen dolgozó szóvivőnő úgy nyilatkozott, egyáltalán nem értesült semmiféle tüntetésről. Egy japán diplomata, Mitsuhiro Wada szintén nemleges válasszal felelt, amikor a pekingi repülőtéren azt a kérdést kapta, hogy látott-e valamiféle tüntetést.
Az USA Nagykövetség tájékoztatása szerint a diplomaták gépe délután egy óra körül hagyta el Lhászát, egy órával a Ramoche Monostorban kitört tüntetés jelentett kezdete előtt.
Peking megpróbálja a nyugalom látszatát kierőszakolni Tibetben, s tovább erősítetni hamis vádjait, miszerint az 1989 óta történt legkeményebb Kína ellenes megmozdulásokra a Dalai Lámához köthető erők bujtottak fel.
A diplomaták Lhásza feldúlt területeit látogattak meg, s az ott élő emberekkel találkoztak, akiket azok a kínai hatalmi szervek választottak ki előre, melyek állandóan mindenhová elkísérték a delegációt - jelezte az Amerikai Nagykövetség rövid nyilatkozatában.
„A delegáció nem kapott rá lehetőséget, hogy függetlenül közlekedjék Lhászában, valamint arra sem, hogy felügyelettől mentes beszélgetéseket folytasson a helybeliekkel” – áll a nyilatkozatban, mely további részleteket nem közölt, viszont megismételte Washington Kína felé közölt az erőszak mérséklésére felszólító álláspontját.
A Brit Nagykövetség és az Európai Unió pekingi missziója nem reagált közvetlenül ez ügyben.
A lhászai, március 14-i agresszió után, a tüntetések tovaterjedtek a tibetiek lakta környező szomszédos tartományokra is, ebben a Kína kommunista politikájával szembeni 1989 óta tanúsított legszélesebb körű szembenállásban.
Peking szerint 22 ember veszítette életét Lhászában, míg a tibeti száműzetésben élők a halálos áldozatok teljes számát 140-re teszik.
A nyugtalanság PR katasztrófát jelentett a kommunista vezetők számára, akik a Pekingi Olimpiát arra kívánják felhasználni, hogy Kínát egy virágzó és stabil társadalomnak állítsák be a világ előtt.
Külföldi riporterek egy csoportját egy hasonló útra vitték Lhászába, még korábban ezen a héten. A kínaiak igyekezete visszaütött, amikor vagy 30 szerzetes özönlött be egy eligazító terembe s sírásban és kiáltozásban kifakadva beszélte el, hogy mennyire korlátozva van - illetve gyakorlatilag nem létezik - a szabad vallásgyakorlás Tibetben.
Szombaton a kínai kormány úgy nyilatkozott, jóvátételt fizet a lázadások során életüket vesztettek után, a sérülteknek ingyenes orvosi ellátást biztosít és segíti újjáépíteni a megrongálódott házakat és üzleteket.
A 18 civil áldozat családjai egyenként 28,500 dollárnak megfelelő összeget kapnak – tudósított a Xinhua Hírügynökség, idézve a tibeti regionális kormány bejelentését.
Xinhua nem utalt arra, hogy jár e majd jóvátétel a 4 további hivatalos áldozat – egy rendőrtiszt és három, a kormány szerint a letartóztatás elől menekülő ember - után is.
A kormány szerint 182 civil és 241 rendőr szintén megsérült.
A tüntetések, élükön szerzetesekkel, békésen indultak március 10-én, a kínai iga elleni megbukott 1959-es felkelés évfordulójának ünnepén. Tibet évtizedekig eredményesen tartotta fenn függetlenségét, mielőtt a kínai kommunista csapatok 1950-ben megszállták az országot.
Szombaton a Dalai Láma „demográfiai agresszióval” vádolta Pekinget, amely szorgalmazza Kína többségi Han etnikumának betelepülését a gyéren lakott tibeti régióba.
Azt mondta, az Olimpia után várhatóan 1 millióval növekszik a Tibetbe betelepülők száma, de nem jelezte, milyen forrásból származnak ezen információi.
„Bizonyos, hogy a kínai emberek száma Tibetben hónapról hónapra növekszik” – nyilatkozta a tibeti spirituális vezető Új Delhi-beli riportereknek.
Lhászának 100,000 tibeti lakosa van, s kétszer ennyi betelepültje, többnyire a Han nemzetségből – mondta a Dalai Láma.
Az Európai Unió külügyminiszterei „szilárd meggyőződésüknek” adtak hangot szombaton a Tibetben zajló agressziót illetően, de elsiklottak Kínának a lázadásokban betöltött szerepét firtató kérdések mellett.
A miniszterek egy két napig tartó szlovéniai találkozó után arra jutottak, hogy „továbbra is kiemelt figyelemmel fogják kísérni az emberi jogok helyzetének kérdését Kínában.” Mindazonáltal nem tettek említést az augusztus 8-tól 24-ig tartó Olimpiai Játékokról, s nem kapcsolták össze Kínát a lázadások direkt letörésével.
Ashok Sharma – Új-Delhi,
Min Lee – Hong – Kong
Anita Chang – Peking