H - Budapest 1012 Attila út 123.
(00-36) 70 431 9343 (00-36)70 944 0260 (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu www.tibet.hu tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-43
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő
» Retro» Tibeti művészet» Interjú» Levelek» Tibet Press» Tibet Press English» Dharma Press» Human Rights» Világ» Kína» Magyar» Ujgur» Belső-Mongólia » KőrösiCsoma» Élettér» Határozatok» Nyilatkozatok» tibeti művészet» lapszemle.hu» thetibetpost.com» eastinfo.hu» rangzen.net» ChoegyalTenzin» tibet.net» phayul.com» DalaiLama.com» vilaghelyzete.blogspot.com» Videók» Linkek» TibetiHírek» Szerkesztőség
Továbbra is vita a van a pártok közt a Tibetről szóló javaslatról - derült ki a házbizottság második rendkívüli ülése után hétfőn.
Szili Katalin az MTI-nek elmondta: az ügyrendi bizottság - az MSZP kérésére - megvizsgálta a beadvány műfaját, és úgy döntött, a kezdeményezés nem határozati javaslat, hanem politikai nyilatkozat. Így viszont nem egyszerű többséggel, hanem kétharmaddal kell az indítványról dönteni.
Hozzátette ugyanakkor, hogy az ügyrendi bizottság állásfoglalását megtámadta Fidesz, mert szerintük a kezdeményezésük nem politikai nyilatkozat.
A Tibetről szóló indítvány általános és részletes vitája már lezajlott, a Ház hétfőn délután szavaz a módosító indítványokról. Ez a szavazás biztosan kétharmados lesz. Ha viszont a Fidesz kifogását elfogadja az ügyrendi bizottság, akkor a javaslat zárószavazásán ismét egyszerű többséggel dönthetnek a képviselők.
Az Országgyűlés a javaslatot - hosszú kihagyás után - két héttel ezelőtt vette napirendre és bocsátotta részletes vitára a Ház, minimális szavazattöbbséggel. Az MSZP mindkét esetben nemmel szavazott.
A Tibetről szóló határozati javaslatban - amelyet a Fidesz, a KDNP, az MDF és az SZDSZ egy-egy képviselője jegyez - az Országgyűlés felszólítja a Kínai Népköztársaságot, hogy tartsa tiszteletben a nemzetközileg elismert emberi jogokat, és vessen véget az erőszaknak, valamint felhívja a magyar kormányt arra, támogassa Peking és a dalai láma között a tárgyalások megkezdését Tibet autonómiájáról.
A sok vitát kiváltó előterjesztés tárgyalását tavasszal szintén az MSZP ellenében vette napirendre a Ház, és általános vitája le is zajlott. A részletes vitát ezt követően nem tűzték napirendre, mert Szili Katalin június elején Kínába utazott, és a javaslat diplomáciai feszültségeket okozhatott volna. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is azt kérte a pártoktól, ne folytassák a vitát a Kínát elítélő határozatról.
A Fidesz május végén és június elején ismét kezdeményezte a napirendre vételt, és mivel ez másodszorra sem sikerült, amikor csak két voks hiányzott, a Fidesz-frakció pénzbüntetéssel sújtotta igazolatlanul hiányzó képviselőit.