székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343 (00-36)70 944 0260 (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu www.tibet.hu tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő
» Retro» Tibeti művészet» Interjú» Levelek» Tibet Press» Tibet Press English» Dharma Press» Human Rights» Világ» Kína» Magyar» Ujgur» Belső-Mongólia » KőrösiCsoma» Élettér» Határozatok» Nyilatkozatok» tibeti művészet» lapszemle.hu» thetibetpost.com» eastinfo.hu» rangzen.net» ChoegyalTenzin» tibet.net» phayul.com» DalaiLama.com» vilaghelyzete.blogspot.com» Videók» Linkek» TibetiHírek» Szerkesztőség
Franciaország és Kína mintegy 17 milliárd eurós értékben írt alá gazdasági szerződéseket, többek között a Total olajipari, az Airbus repülőgépgyártó és az Areva nukleáris erőműépítő cégekkel csütörtökön Párizsban, Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai elnök franciaországi látogatásának első napján.
A megállapodások szentesítésére a francia elnöki hivatalban a két ország vezetőjének és kormánytagjainak jelenlétében ünnepélyes keretek között került sor. A kínai vendéget és feleségét - akik háromnapos hivatalos állami látogatásra érkeztek Franciaországba - Nicolas Sarkozy francia államfő és neje, katonai tiszteletadás mellett, személyesen fogadta délután a párizsi Orly repülőtéren."
Kínára nem kockázatként, hanem lehetőségként kell tekintenünk" - mondta a francia elnök a sajtónak néhány órával kínai kollegája érkezése előtt.
A Total francia olajipari vállalat és a China Power Investment Corporation (CPI), Kína egyik legnagyobb energetikai vállalata egy petrolkémiai üzem létesítéséről egyezett meg az ázsiai országban. A befektetés összértéke a Total közlése szerint 2-3 milliárd euró között mozog.
Az Airbus összesen 14 milliárd eurós értékben 102 repülőgép eladásáról írt alá szerződést az Air China, a China Eastern és a China Southern kínai légitársaságokkal, valamint egy repülőgépeket bérbeadó céggel - közölte a francia elnökség. A megállapodás ötven A320-as, 42 A330-as és 10 A350-as gépre vonatkozik.
Az Areva uránium eladásra vonatkozó szándéknyilatkozatot kötött a China Guangdong Nuclear Power Company (CGNPC) energetikai céggel 3 milliárd eurós értékben.
A kínai elnök a két ország közti megbékélés jeleként először látogatott Franciaországba. A 2008-as pekingi olimpiát megelőzően a láng párizsi útjának a tüntetések miatti botrányba fulladása, a tibeti kérdés és a dalai láma franciaországi támogatása miatt megromlott kínai-francia viszony a közös gazdasági érdekek okán lépett új szakaszba, amely ellen francia jogvédő szervezetek hevesen tiltakoztak.
A kínai elnök érkezésekor mintegy négyszáz tüntető az Eiffel-toronynál követelte az emberi jogok tiszteletben tartását Kínában, valamint az idei Nobel-békedíjas, a jelenleg 11 éves börtönbüntetését töltő Liu Hsziao-po (Liu Xiaobo) kínai emberjogi harcos és demokráciapárti aktivista szabadon engedését.
A kínos kérdések elkerülésére Hu Csin-tao nem tart sajtótájékoztatót, és nem szólal meg nyilvánosan franciaországi útján. A tiszteletére - a francia gazdasági és művészeti élet mintegy 250 tagjának jelenlétében - rendezett csütörtök esti díszvacsorán, az Elysée-palotában elhangzott pohárköszöntőjében viszont jelezte, hogy Kína minden erejével támogatni fogja Franciaországot a G20-ak november 12-én kezdődő soros elnökségének sikerre vitelében.