Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Tibeti vallási vezető áldotta meg a Gyémánt Út Buddhista Közösség új épületszárnyának építkezését

2012. június 26. /MTI/TibetPress

17. Karmapa Trinli Táje Dordzse

A tibeti buddhizmus karma kagyü iskolájának vezetője, a 17. Karmapa, Trinli Táje Dordzse áldotta meg a Gyémánt Út Buddhista Közösség budapesti központja új épületszárnyának építkezését az ünnepélyes alapkőletételkor kedden Budapesten.

Mint a 17. Karmapa elmondta, a buddhista karma kagyü iskolának Európában egyedülálló, "kapuit szélesre táró" központja jön létre az építkezéssel, amely bentlakást is tud majd nyújtani. Trinli Táje Dordzse reményét fejezte ki, hogy sok ember hasznára válik ez a buddhista központ.

A dán származású Ole Nydahl láma az ünnepségen rámutatott: a központ segítségével újabb lehetőséget kapnak arra, hogy "a városra kifejthessék hatásukat". A buddhista tanokról kifejezésre juttatta: "a tudat nem valamiféle dolog, az soha nem született meg, ezért nem is halhat meg", aki pedig ezt a tanítást elfogadja, megtanul félelem nélkül élni, és "meglátja a különböző történések gazdagságát".

Az új buddhista központ hozzájárulhat ahhoz, hogy "tanításokat kapjunk, amelyek segítségével jobban tudunk élni, meghalni és újjászületni" - fogalmazott.

Major Péter, a Magyarországon legnagyobb létszámú buddhista egyház, a Gyémánt Út Buddhista Közösség tagja az ünnepségen közölte: 2001 óta vannak jelenlegi épületükben, de "kezdték kinőni", ezért van szükség az újabb építkezésekre. Szólt arról is, hogy az alapkőletétellel elhelyeznek egy időkapszulát is, amelybe egyebek mellett beletesznek egy tudományos cikket a jelenlegi épület történetéről, egy keddi Magyar Nemzet című újságot, több kétszáz forintost és kéteuróst, illetve a tervezett új épület látványtervét.

17. Karmapa Trinli Táje Dordzse

Az új épületszárnyban a tervek szerint lesz tágas előadó- és kiállítási terem, nagy közösségi tér, könyvtár, irodák és kegytárgybolt - tette hozzá. Az ünnepség végén Ole Nydahl láma körbevezette az érdeklődőket a Gyémánt Út Buddhista Közösség épületkomplexumán.

A közösség által az MTI-hez eljuttatott dokumentum szerint a Karmapa szó jelentése: "a cselekvés embere", a karma mestere, aki "Tibet első tudatosan inkarnálódott lámája volt", és a XII. század óta ő a tibeti buddhizmus karma kagyü iskolájának vezetője. A buddhista hit szerint jelenlegi inkarnációja a 17. Karmapa, Trinli Táje Dordzse.

Trinli Táje Dordzse Tibetben született 1983-ban, egy ismert Nyingma-láma, Mipham Rinpocse fiaként. 1994-ben, miután családjával elhagyta Tibetet, Samar Rinpocse, a karma kagyü vonal második legmagasabb rangú lámája hivatalosan is felismerte az akkor 11 éves gyermeket mint a 17. Karmapát.

1994 óta Indiában él és tanul buddhista filozófiát és meditációt. 1999-ben járt Tajvanban, Szingapúrban és Malajziában. 2000-ben először látogatott Európába - többek között Németországba, Franciaországba és Magyarországra is -, azóta folyamatosan tanít és ad beavatásokat a világ számos országában.

17. Karmapa Trinli Táje Dordzse

A karma kagyü vonal főként a meditációra helyezi a hangsúlyt, és képes egy hiteles tanítón keresztül hozzásegíteni a tudat természetének közvetlen megtapasztalásához. Ezeket a módszereket Buddha tanította legközelebbi tanítványainak. A XII. században a szerzetes Gampopa és jógi Recsungpa továbbadta ezeket az első Karmapának, aki az elkövetkező inkarnációin keresztül megtartotta ezen módszereket.

Ma több mint hatszáz világi központ működik a 17. Karmapa és Ole Nydahl láma irányítása alatt, Magyarországon ezek közül 23 található. A központok hierarchia nélkül, bárki számára nyitottan dolgoznak, nyilvános tanításokkal és meditációkkal. Magyarországon több mint húsz éve van jelen a buddhizmus ezen ága. A magyar közösséget 1992-ben jegyezték be, és a parlament az idén az egyházügyi törvényben is egyházi státusba emelte.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb