Tibeti emigráns tanácskozás: a hivatalos tárgyalásokat le kell állítani
2008. november 23./vasárnap/MTI/Stop.hu/TibetPress
Az észak-indiai Dharamszalában tanácskozó tibeti emigráns vezetők megegyezésre jutottak, hogy Kínával szemben alkalmazott stratégiájukban továbbra is Őszentsége a Dalai Láma kompromisszumkereső irányvonalát fogják képviselni - közölte a tibeti emigráns kormány szombaton.
"A jövőben is a középutas politikát szeretnénk folytatni" - jelentette ki Karma Csophel, a tibeti emigráns parlament elnöke, megvonva a mintegy 600 küldött részvételével rendezett tanácskozás mérlegét. A hatnapos értekezletet - a legfontosabb eseményt az elmúlt 60 évben a tibeti emigráció életében - a Dalai Láma, Tibet vallási és szellemi vezetője hívta össze, miután küldöttei nyolc tárgyalási forduló után sem tudtak semmilyen eredményt elérni a Peking képviselőivel zajló tárgyalásokon. A 73 esztendős, törékeny egészségű vezető a tibeti felkelés leverése, 1959 óta nagyszámú tibeti menekülttel együtt Dharamszalában él, és ott székel az emigráns tibeti kormány is.
A középutas megközelítés azt jelenti, hogy a tibetiek lemondanak a függetlenségről szőtt álmokról, és helyette nagyobb autonómiára törekszenek Kína kebelén belül. A pekingi külügyminisztérium kedden arra figyelmeztette a tanácskozást, hogy kudarcra van ítélve minden kísérlet, amely Tibetet megpróbálja elszakítani Kínától.
A résztvevők abban is megállapodtak, hogy álláspontjukat módosítani fogják a jövőben, ha Kína továbbra is szembeszegül azzal, hogy autonómiát adjon a régiónak.
A mostani tanácskozáson hozott határozatokat még jóvá kell hagynia a tibeti emigráns parlamentnek is, amely márciusban fog összeülni.
A küldöttek javasolták a kínai kormány képviselőivel folyó tárgyalások felfüggesztését mindaddig, amíg a tibetiek meg nem győződnek Peking komoly tárgyalási szándékáról.
"Nem mondjuk azt, hogy vége a párbeszédnek, de a hivatalos tárgyalásokat le kell állítani most, legalábbis addig, amíg nem hívnak bennünket" - nyilatkozott a tibeti parlament egyik tagja. "Mi megtettünk mindent, amit tehettünk, és a kínaiak válasza nem volt kedvező" - fűzte hozzá.
Indiában mintegy 150 ezer tibeti menekült él, akik a Himalája hegyein át gyalogosan érkeztek oda. Egy 20 fős, Tibetből a közelmúltban Indiába menekült diákcsoport elmondása szerint a tibetieket a kínai rendfenntartók rendszeresen ütlegelik, házaikban gyakoriak az éjszakai razziák, és több százan tűntek el a tavaszi tibeti tüntetések óta zajló brutális kínai hatósági leszámolás során.