Tibeti antilopok bőrét semmisítették meg Kínában - elrettentésként
2009. október 23. /MTI/Kárpátinfoó/TibetPress
Orvvadászoktól elkobzott antilopbőrök ezreit semmisítették meg a délnyugat-kínai Csinghaj (Qinghai) tartományban az állatvédelmi hatóság emberei, csak hogy nyomatékosítsák a tibeti antilop védelmét.
A 2282 darab antilopbőr az elmúlt tíz év során került a hatóságok birtokába – tudatta Cötáin Csou (Cedain Zhou) a Hoh Hszil (Hoh Xil) természetvédelmi terület igazgatója, aki elmondta azt is, hogy ebben az időszakban a most megsemmisítetteknek összesen körülbelül a dupláját kobozták el.
Az antilopok élőhelye a Csinghaj-Tibet fennsík 45 ezer négyzetkilométeres területe, ahol az átlagmagasság a tengerszint felett 4600 méter.
A tibeti antilop szőre a világon a legfinomabb gyapjú alapanyaga. Ebből készül a shahtoosh, a „gyapjú királya”. Az állat minden szőrszála körülbelül hatszor vékonyabb mint az átlagos emberi hajszál. Egy rendkívül könnyű, meleg shahtoosh sál vagy kendő elkészítéséhez három-négy antilop gyapjára van szükség. Ára a fejlett világban 11 ezer dollár körül mozog, de Európában van, akinek 10 ezer eurót is megér.
A nyolcvanas évek végén a shahtoosh igen divatossá vált Európában és az Egyesült Államokban, ami fellendítette a feketepiacot, és végső soron az antilopok tömeges irtásához vezetett. Egy antilop bőre kezdetben 400-500 jüanba (12 ezer forint) került a helyi piacokon, így a kereskedők elkezdték tömegesen felvásárolni azokat. A kereslet hirtelen megugrásával elkezdődött az állatok mészárlása. A helyiek azt is megfigyelték, hogy ha a tibeti antilopra az éjszaka sötétjében ráreflektoroznak, az állat nem tud kiszabadulni a fénycsóvából. Ezért történhetett meg, hogy egy-egy alkalommal száz-kétszáz állatot is leöltek. A vadászok az antilop bőrét többnyire teherautóval Nepálba és Indiába szállították, ahol megkezdték a feldolgozását, majd Kasmírban fejezték be azt. A ma már védett állatok száma 1997-re 200 ezerről 20 ezerre csökkent.
A tibeti antilop természetes ellensége a medve, a párduc és a farkas, de valójában a fennsíkon ezekből kevés van. Az állatokat korábban is vadászták, bőrük mellett elsősorban húsukért és szarvukért. Az antilop különleges szarva a tibeti hagyományos orvoslás fontos alkotóeleme.
Kína 1998-ben kezdett határozottan fellépni az antilopvadászok ellen, amikor a fajt már a kihalás fenyegette.
A szigorú intézkedések, az orvvadászok elleni fellépés hatására Hoh Hszil területén 2006 óta nem történt orvvadászat, és a tibeti antilop populációja ebben a térségben 60 ezerre nőtt.