Tibet-határozat az USA-ból: így is lehet.
2008. szeptember 20./szombat/Free Tibet Blog/TibetPress
Vannak országok, ahol nem pöcsölnek annyit Tibet-határozatokkal kapcsolatban. Az amerikai szenátus szeptember 17-én egyhangúlag fogadta el a 643-as számú határozatot, mely felszólítja a kínai kormányt, hogy kezdjen valódi jelentőséggel bíró tárgyalásokat Őszentsége a Dalai Láma követeivel.
A kétpárti határozatot két képviselő, a republikánus Gordon Smith és a demokrata Russell Feingold jegyzik.
„Ez az üzenet világosan jelzi a szenátus éberségét, és mély aggodalmát, melyet a tibeti helyzet miatt érez: ideje, hogy a párbeszéd alapú tárgyalásoktól elmozduljanak a Tibet jövőjét érintő, eredményt hozó megbeszélésekig.” – mondta Todd Stein, az International Campaign for Tibet nevű amerikai szervezet egyik vezetője, majd folytatta:
„A 643-as számú egyszerű rendelet elfogadásával, a szenátus hangot adott a nemzetközi közösség azon kívánságának, hogy a tibeti helyzetre politikai megoldás szülessen, ellentétben azzal a kínai gyakorlattal, hogy a vezetés folyton új feltételek, és követeléseket szab.”
A magyar Tibet-határozat elfogadása elé újabb akadályt gördített az határozat elfogadása ellen eddig is tűzzel-vassal harcoló MSZP. Két képviselőjük, a Marxizmus –Leninizmus Esti Egyetemén 1974-ben végzett Wiener György, és az 1974-ben az MSZMP-be belépett Szabó Vilmos módosítással élt. Ez a lépés legfeljebb időhúzásnak megy el, főleg ha az eddigi négypárti egyetértés megmarad. A dolog ironikus oldala, hogy az MSZP elnöke, Gyurcsány Ferenc éppen a mai napon vett részt a Magyar Charta nevű polgári kezdeményezésű demonstráción, mely a „demokráciáért”, és a „szabadságért” kampányol, ami –ismételjük: nagyszerű dolog, és a demokratikus Magyarország létezésének remek bizonyítéka- de közben a pártja keményen aládolgozik a világ egyik legelnyomóbb diktatúrájának. A Free Tibet Blog kíváncsian érdeklődik, vajon milyen demokratikus szellem az, amely csak bizonyos helyzetekben nyilvánul meg, és amelyet gombnyomásra lehet ki, és bekapcsolni?
Emlékeztetőül: A Tibetről szóló határozati javaslatban - amelyet a Fidesz, a KDNP, az MDF és az SZDSZ egy-egy képviselője jegyez - az Országgyűlés felszólítja a Kínai Népköztársaságot, hogy tartsa tiszteletben a nemzetközileg elismert emberi jogokat, és vessen véget az erőszaknak, valamint felhívja a magyar kormányt arra, támogassa Peking és Őszentsége a Dalai Láma között a tárgyalások megkezdését Tibet autonómiájáról.