Tibet aktivisták transzparenst akasztottak ki, s eltorlaszolták Peking „Kínai Etnikai Kulturális Park”-jának bejáratát
2008. augusztus 13./szerda/Peking/SFT/TibetPress
Öt Tibet aktivista eltorlaszolta a Kínai Etnikai Kulturális Park első bejáratát az Olimpiai Park déli végénél szerdán 12:30-kor. Mind az öten lelakatolt kerékpárok mögött álltak a park bejáratának hosszában, ahol éppen egy a tibeti kultúrát bemutató kiállítás látható. „Free Tibet” feliratú pólókat viseltek és „A tibetiek meghalnak a szabadságért” feliratú transzparenst tartottak kezükben. A hatodik aktivista egy tibeti - japán nő, nyilatkozatában ismertette tevékenységük lényegét és a tibeti helyzetet. A közelben két másik aktivista egy gyalogoshídon „Free Tibet” feliratú transzparenst bontott ki.
A hídon lévő két demonstrálót azonnal őrizetbe vették a biztonsági emberek, míg a park előtt álló hat társukat körülbelül öt perccel később. Az aktivisták a következők: Pema Yoko(25) – egy az Egyesült Királyságban élő tibeti-japán nő; Tom Cohen (41); Martin Thomas (36); Jennifer Kirby (30); Jene DeSpain (31); James Brady (41); Bani Campozano (20) amerikai és Jonathan Fox izraeli-amerikai tüntetők. Jelenlegi hollétük ismeretlen.
A Kínai Etnikai Kulturális Park építése 1992-ben kezdődött, amikor Peking a 2000-es olimpiai játékok megrendezési jogáért indult. A kínai kormány olimpiai propagandájának kulcsfontosságú összetevője volt a Han kínaiak és a tibetiek, valamint a kínai kisebbségi csoportok közötti harmonikus együttélés képének kialakítása. A Kulturális Park egy eszköz a kínai kormány kezében, hogy mind a kínai állampolgárokat, mind pedig a világ többi részét meggyőzze tibeti uralmának legitimitásáról.
„A kínai kormány aktívan támogat egy olimpiai propaganda-kampányt, amely Tibetet, mint legitim részüket, és a tibetieket, mint a kínai uralom alatt boldogan élő embereket állítja be, de a valóság egészen más,”- mondta Lhadon Tethong, a Diákok a Szabad Tibetért ügyvezető igazgatója. „Míg tibeti énekeket és táncokat mutatnak be a pekingi kiállításon, Tibetben kultúránk ostrom alatt áll és népünket erőszakkal fogják vissza, hogy a kínai hatóságok alatti elnyomatása ellen szót emelhessen.”
A megszállás részeként drámaian emelkedett a katonák száma a kelet-tibeti problematikus területeken. Két tibeti nőre lőttek rá vasárnap, augusztus 9-én, Ngabában, Kelet-Tibetben (kínaiul: Aba, Szecsuán). Egyikük a kezén, másikuk a lábán sérült meg; jelenleg a Ngaba Megyei Civil Kórházban ápolják őket. Augusztus 3. óta a városban és a környező régióban állomásozó katonák száma 2000-ről 10000-re növekedett, csak a városban. Március 16-án egy kínai katonai jellegű csoport fegyveresei tibetiek egy békésen demonstráló tömegébe lőttek Ngabában, a szemtanúk szerint vagy 13 ember életét oltva ki.
A Diákok a Szabad Tibetért (SFT) Tibet függetlenségéért kampányoló fiatalok és aktivisták – világszerte több mint harminc országban, 700 szervezeti egységgel működő – hálózata. Az SFT nemzetközi központja New Yorkban található, torontói, londoni és dharamsalai irodákkal.