Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Szomorú "dobogós" helyen osztozik Magyarország Kínával

2011. október 13./Inforadio.hu/TibetPress

Újabb mutató igazolta, hogy a magyarok a világ legborúlátóbbjai közé tartoznak életminőségükkel kapcsolatban: 40 fejlett és feltörekvő ország sorában Kína mellett hátulról a második helyet foglalja el az OECD új, GDP-t kiegészíteni hivatott elégedettségi mutatója szerint. Az OECD főtitkára szerint a mutatóban tükröződő állapotokat is figyelembe kell vennie a gazdaságpolitikának.
 
Angel Gurría, az OECD főtitkára tegnap mutatta be a szervezet új jelentését, amely tartalmaz egy új, a GDP-mutatókat kiegészíteni hivatott elégedettségi mutatót (life satisfaction). A felmérést ezúttal nem csak az OECD országaiban végezték, kibővült például Kínával is.

Gurría beszédében elmondta, talán néhányan csodálkoznak, hogy a válság mielőbbi megoldása helyett egy életminőséget vizsgáló jelentéssel álltak elő, szerinte azonban ma még inkább igaz, hogy a hagyományos, növekedés fókuszú vizsgálódás nem elég. A jelen helyzetben a gazdaságpolitikának szélesebb képet kell kapnia a jövedelmi szint mellett a társadalmi és természeti környezet megőrzése érdekében.

Mint ismert, Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdász két évvel ezelőtt megjelentett írásában amellett állt ki, hogy a GDP-mutatók nem elégséges mérőszámok, és a mutatót kiegészítendő az Európai Bizottság és az OECD is kutatómunkába fogott.

Nem csak a gazdaság-szegénység számít
Az OECD a Gallup felméréseire támaszkodva készítette el elégedettségi indexét, ami az élet tizenegy jelentős területén tesz fel kérdéseket. A kérdések között szerepel az egyén munkával, egészségével, szabadidő eltöltésével, családdal, szociális közegben eltöltött idővel szembeni elégedettsége, a bizalom, és végül, hogy általánosan mennyire elégedett életével.

A felmérése eredményeként kiderült, a legrosszabbul a kínaiak, de második helyen a magyarok ítélik meg legrosszabbul életminőségüket. Hátulról a harmadik Portugália és negyedik India. Első helyen - más felmérések eredményét ismerve nem meglepő módon - skandináv állam áll, Dánia, második Kanada, harmadik viszont Norvégia.

Az OECD közleményében kiemeli, nem feltétlenül a leggazdagabb országok a legboldogabbak, különösen fontos a szociális háló, a bizalom és a biztonság is. De például a dánok, finnek és norvégok politikailag is igen aktívnak mondták magukat, és nemigen panaszkodnak a zöld környezet hiánya miatt sem. Míg Európában a volt szocialista országok lakói, csehek, lengyelek, szlovének és magyarok aggódnak leginkább állásuk elvesztése miatt.

A mostani jelentés az OECD Better Life Initiative programjának része, amelynek keretében májusban a Better Life index látott napvilágot.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb