Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Szilárd alapokon bővülhetnek tovább a magyar-kínai gazdasági kapcsolatok

2012. április 30. /mti.hu/TibetPress

Szilárd alapokon bővülhetnek tovább a magyar-kínai gazdasági kapcsolatok, amelyekre adottak a lehetőségek - erről Pleschinger Gyula, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) adó- és pénzügyekért felelős államtitkára, valamint Csung San (Zhong Shan), a Kínai Népköztársaság kereskedelmi minisztériumának (MOFCOM) miniszterhelyettese beszélt hétfőn a magyar fővárosban.

A Li Ko-csiang (Li Keqiang) kínai miniszterelnök-helyettes kétnapos budapesti látogatásához kapcsolódóan tartott magyar-kínai üzleti fórumon több mint 300 magyar és kínai üzletember vett részt. A kínai üzletemberek - mintegy kétszázan, akik mintegy 300 kínai céget képviseltek - a kínai miniszterelnök-helyettessel együtt érkeztek Budapestre.

Pleschinger Gyula az üzleti fórumot üdvözölve kiemelte: Magyarország Európán kívüli legjelentősebb gazdasági partnere a Kínai Népköztársaság. Tavaly a magyar adatok szerint a kétoldalú kereskedelmi forgalom értéke elérte a 7,8 milliárd dollárt, és a gazdasági válság ellenére is fejlődő tendenciát mutatott. A kínai befektetések értéke Magyarországon 2,3-2,5 milliárd dollár között mozog, a kínai cégek főként az informatika, a kommunikációs technológia, az elektronika, a telekommunikáció valamint a kutatás-fejlesztés (K+F) területén vannak jelen.

Az államtitkár jelezte: mind Magyarország, mind Kína fontosnak tartja a kapcsolatok szorosabbra fűzését, s ennek legkézenfekvőbb területe a gazdaság. Örömét fejezte ki, amiért sok üzletember vett részt a fórumon, ami véleménye szerint azt mutatja, hogy nemcsak a politika szintjén van igény a kapcsolatok fejlesztésére.

Emlékeztetett, hogy a kínai gazdaság számára Magyarország piacméret szerint csupán egy - és nem is a legnagyobb - az európai partnerek közül, ugyanakkor Európa központjában fekszik, így ideális lehetőséget nyújt a kínai üzletemberek számára is arra, hogy cégeik európai központjait itt hozzák létre. Mindehhez társul Magyarország térségi szinten kimagaslóan jó infrastruktúrája, és az a befektetőbarát, stabil politikai és üzleti környezet, amelyet kínálni tud az ide érkező befektetők számára - tette hozzá..

Pleschinger Gyula szerint nem véletlen, hogy a kínai miniszterelnök múlt évi magyarországi látogatása alkalmával került sor Budapesten az első Kína-Közép-Kelet-Európa üzleti fórum megrendezésére, amelynek folytatása volt az idei, a napokban tartott varsói rendezvény. Az államtitkár kiemelte, hogy Magyarország kedvező tapasztalatokkal rendelkezik a kínai befektetőket illetően: olyan embereket ismertek meg bennük a magyar üzleti partnerek, akik együttműködési szándékkal érkeznek Magyarországra, és szükségük van a magyar emberek szaktudására és képzettségére, hozzá szeretnének járulni Magyarország gazdasági sikereihez.

Zhong Shan emlékeztette az üzleti fórum résztvevőit arra, hogy a mostani üzleti találkozó fontos része Li Ko-csiang (Li Keqiang) kínai miniszterelnök-helyettes magyarországi látogatásának. A kínai kereskedelmi miniszter-helyettes szerint két ország viszonyát nem az egymástól mért földrajzi távolság határozza meg alapvetően, hanem az egymás iránti kölcsönös tisztelet és bizalom.

Úgy vélte, a kínai és a magyar nép közötti barátságnak hosszú múltja és szép jövője van. Utalt arra is, hogy az utóbbi években a két ország magas szintű vezetői gyakran látogatták meg egymást, ami növelte a kölcsönös politikai bizalmat.

A miniszterhelyettes szerint Magyarország Kína számára nem fontos, hanem az egyik legfontosabb partner. Az utóbbi 3 évben éppen ezért sok kínai vezető - köztük a kínai miniszterelnök is - ellátogatott Magyarországra. Kitért arra, hogy 2010 októberében Orbán Viktor miniszterelnök szintén ellátogatott a Kínai Népköztársaságba. Zhong Shan szerint a két ország kapcsolata történelmi csúcson van.

A jó politikai kapcsolatok szilárd alapokat teremtettek a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatok fejlesztéséhez: a múlt évi kereskedelmi forgalom a két ország között a kínai adatok szerint 9,26 milliárd dollárt ért el, ami 6,2 százalékos emelkedés az előző évhez képest.

Kína magyarországi befektetései már meghaladták a 2,5 milliárd dollárt, ezzel Magyarország Kelet-Európában vezető helyet foglal el e tekintetben - tette hozzá. A kínai befektetések több tízezer munkahelyet hoztak létre Magyarországon - mondta a kínai minisztériumi vezető, hozzátéve, hogy Kína tovább kívánja fejleszteni az együttműködést. Példaként említette, hogy a Bank of China új fiókot nyitott Magyarországon, "a két ország fejlesztési bankjai pedig keret-megállapodást fognak aláírni 1 milliárd euró körüli hitelt illetően."

Mint mondta, a kínai kormány továbbra is ösztönzi, hogy a kínai vállalatok Magyarországon fektessenek be, de a magyar befektetőket is várják Kínában. Emellett elő kívánják mozdítani a két ország kis- és közepes cégeinek együttműködését is, ennek érdekében a kínai kereskedelmi minisztérium megállapodást kíván kötni a magyar Nemzetgazdasági Minisztériummal.

Zhong Shan előadását kisebb incidens zavarta meg: tibeti jogvédő aktivisták jutottak be a terembe, akik egy zászlót mutattak fel, majd amikor a biztonságiak kivezették őket, a Free Tibet és Hosszú életet a Dalai Lámának mondatokat kiabálták. Pleschinger Gyula a vendéglátók és a magyar kormány nevében bocsánatot kért a kínai résztvevőktől, és leszögezte, hogy az üzleti fórum nem a politikai nyilatkozatok színtere.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb