Száznegyven halottja és több mint 800 sérültje volt Kína nyugati, Hszincsiang (Xinjiang) tartományában kitört zavargásoknak. A Tienanmen téri diáklázadás óta nem volt ennyi vér a kínai utcákon.
Előzőleg arról érkeztek hírek, hogy három ember vesztette életét és húsz megsebesült Hszincsiang autonóm régió fővárosában, Urumcsiban (Urumqi) vasárnap kirobbant összecsapásokban.
Az Új Kína hírügynökség – kínai hatósághoz képest meglepően gyors – jelentése szerint hétfő reggelre ellenőrzés alá vonták a helyzetet. Az éjjel még egyes jelentések szerint voltak kisebb összetűzések, több autó lángokban állt a Pekingtől több mint 3 ezer kilométerre nyugatra fekvő 2,3 milliós városban. Néhány városrészben leállították a forgalmat.
Alim Seytoff, egy washingtoni ujgur disszidens szervezet vezetője elektronikus levélben fényképeket küldött a hírügynökségeknek, amelyekről azt mondta, a vasárnapi zavargásokról készültek Urumcsiban. A felvételeken látni lehetett, hogy több száz civil összecsap a rendőrökkel, sérült, vérző civil ruhás emberek fekszenek az utcán, továbbá felsorakozott rohamrendőröket pajzzsal, botokkal a kézben, miközben páncélozott járművek járőröznek.
A hivatalos tájékoztatás szerint egy ujgur tiltakozó gyűlés résztvevői kínaiaikra támadtak az utcán, autókat borítottak fel, és gyújtottak lángra, sok üzletet szétvertek. Egyes hírek szerint 40 embert őrizetbe vettek. A Timesnak nyilatkozó szemtanúk mintegy háromezer embert láttak törni-zúzni az utcákon. A hatóságok több száz embert őrizetbe vettek, köztük tíz olyan személyt is, akit a megmozdulások szításával vádolnak. További kilencven „kulcsfigurát” még keresnek. Vasárnap bazári nap Urumcsiban – a tartomány minden szegletéből érkeznek ide ujgurok, hogy eladásra kínálják állataikat – birkákat, kecskéket, lovakat.
A kínai kormány disszidens ujgur csoportokat tett felelőssé a zavargásokért. – A tények azt mutatják, hogy ezt (a lázadást) külföldről irányították, és onnan szították – mondta egy neve elhallgatását kérő tisztségviselő az Új Kína hírügynökségnek. Kijelentette, a békétlenséget az Ujgur Világkongresszus irányította a színfalak mögül; a szervezet vezetője egy Egyesült Államokban élő ujgur üzletasszony, bizonyos Rebíja Kadír, aki több évet töltött börtönben, mielőtt elmenekült Kínából.
Ujgur disszidens szervezetek határozottan tagadták Peking vádját, hogy szervezett összeesküvésről lett volna szó. Mint elmondták, a felgyülemlett düh vezetett zavargásokhoz; a muszlim ujgur kisebbség csalódott, amiért hátrányos megkülönböztetést kell elszenvednie a kormányzat és a többségi han népcsoporthoz tartozók részéről, arra panaszkodnak, hogy elnyomják őket.
Hszincsiang földgázban, ásványi anyagokban és termőterületekben gazdag vidék, de az ujgurok közül – akik a nyugat-kínai autonóm régió 20 milliós összlakosságának felét adják – sokan azt mondják, kevés gyümölcsét látják ennek a gazdagságnak. A tartomány székhelyén, Urumcsiban többségben vannak a han kínaiak. A városban a zavargásoktól függetlenül is számottevő a rendőri jelenlét.