Szárazság és árvíz pusztít Kínában
2010 március 22. /ATV/Tibet Press
Peking pedig homokviharra ébredt.
Világszerte ma ünneplik a víz világnapját, aminek keretében különböző szervezetek próbálják felhívni az emberek figyelmét a Föld vízkészleteinek fontosságára. Mindeközben a Föld egyes pontjain, így Kína délnyugati tartományaiban is, az embereknek komoly szárazsággal kell szembenézniük.
„Idén nagyon száraz a föld, az első termések ki sem tudtak kikelni. Most fel kell készítenünk a termőföldet, így talán nyárra lesz némi kukoricánk. Persze ez az időjárástól is függ, ha esik majd az eső, lesz mit aratni, ha nem, akkor az egész csak időpocsékolás” – mondta egy Jünan tartományban élő farmer.
A hosszan tartó szárazság miatt Kína délnyugati részén jelenleg 51 millió ember szenved a vízhiánytól, közülük 16 milliónak még tiszta ivóvíz sem jut a szokatlanul magas hőmérséklet, és a kevés csapadék miatt. Kína egyes részein ugyanis az elmúlt hónapokban 90 százalékkal kevesebb csapadék hullott, mint az várható lett volna az évnek ebben a szakaszában. Az időjárási előrejelzések szerint pedig a helyzet várhatóan a közeljövőben sem javul majd.
Pekingben a helyiek homokviharra ébredtek. A térségben ugyan gyakoriak a hasonló időjárási jelenségnek, az ország nyugati felének elsivatagosodása miatt azonban a homokviharok az utóbbi időben egyre nagyobb problémát jelentenek. A kínai kormány a sivatagos területeket új fák ültetésével próbálja visszaszorítani.
Mindeközben az ország északnyugati felében a túl nagy mennyiségű csapadék okoz problémát. Hszincsiang tartomány egyes részein az olvadásnak indult rekord mennyiségű hó árvizeket okozott. Az áradások miatt 30 ember vesztette életét, 7000 épület pedig teljesen elpusztult. Szakértők további áradásokra figyelmeztetnek, mivel az idén hullott hónak még csak az egyharmada olvadt el.