Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Sokkoló! Még mindig lefejeznek és felakasztanak embereket

2012. április 21./Pink-hu/TibetPress

Sok országban még mindig ijesztő mértékű a halálbüntetés és a kivégzés, bár egy évtized alatt harmadával csökkent az ezen büntetési módot alkalmazó országok száma, még mindig van, ahol lefejeznek és felakasztanak embereket.

Összességében tovább erősödött a globális tendencia a halálbüntetés eltörlésére: egy évtized alatt a harmadával csökkent az ezen büntetési módot alkalmazó országok száma. A kivégzéseket még gyakorló országokban azonban ijesztő mértéket öltött a halálbüntetés alkalmazása 2011-ben. A világ országainak mindössze tíz százalékában – 198 országból 20-ban – hajtottak végre kivégzést az elmúlt évben. 

Hol alkalmaznak halálbüntetést?
Vannak még jelentős befolyású országok – mint például az Egyesült Államok, Kína, Japán vagy Irán – a halálbüntetést alkalmazók között.

Európában és a poszt-szovjet államok között kizárólag Fehéroroszországban zajlanak még kivégzések. Az egész amerikai kontinensen, sőt a leggazdagabb, G8 országok között is egyedül az Egyesült Államokban hajtottak végre halálos ítéleteket 2011-ben. A szub-szaharai Afrikában is már csak három ország (Szomália, Szudán és Dél-Szudán) alkalmazta ezt a büntetési módot. A csendes-óceáni térség is halálbüntetés mentes volt, leszámítva a Pápua Új-Guineában kiszabott öt halálos ítéletet.

 Kivégzés Fehéroroszországban
Fehéroroszország volt az egyetlen az európai országok és volt szovjet tagköztársaságok között, amely 2011-ben kivégzéseket hajtott végre. A 28 éves Andrei Burdyka-t és még egy másik férfit egy 2009-ben elkövetett fegyveres rablás vádjával ítéltek halálra, és valamikor július 14 és 19között végeztek ki. A hatóságok egyik férfi családját sem értesítették, sem a kivégzés előtt, sem közvetlenül az ítélete végrehajtása után. Andrei Burdyka édesanyjával csak akkor közölték, hogy a golyó általi halálbüntetést már végrehajtották, amikor fiát kereste a börtönben. A fia helyett már csak a férfi holmijait adták át neki.
A kivégzések száma

Meghökkentő mértékeket öltött viszont a kivégzések száma 2011-ben azon országokban, ahol még mindig van halálbüntetés a gyakorlatban, 2011-ben legalább 676 kivégzést hajtottak végre világszerte. Ahogy több éve mindig, tavaly is Kínában volt a legmagasabb a végrehajtott halálbüntetések száma, több ezer embert végeztek ki, többet, mint a világ összes többi országában együttvéve.

2011 során a világon kivégzést végrehajtó országok: Kína (a kivégzések száma államtitoknak minősül, valószínűleg több ezret is elérhet), Irán (360), Szaúd-Arábia (82), Irak (68), és az Egyesült Államok (43), Afganisztán (2), Banglades (5), Fehéroroszország (2), Egyiptom (1), Észak-Korea (30), Palesztin Autonóm Területek (3 Gázában), Szomália (10: 6 az Átmeneti Kormány – Transitional Federal Government – által; 3 Puntföldön; 1 Galmudugban), Dél-Szudán (5), Szudán (7), Tajvan (5), Egyesült Arab Emirátusok (1), Vietnam (5), Jemen (41).

A Közel-Keleten meredek, majdnem 50 százalékos növekedés volt tapasztalható az előző évi adatokhoz képest. Ezért az a 4 ország volt felelős – Irán, Szaúd-Arábia, Irak, és Jemen – akik a Közel-Keleten és Észak-Afrikában végrehajtott kivégzések 99 százalékát követték el. Európában egyedül Fehéroroszországban volt kivégzés (2), és két halálos ítéletet szabtak ki 2011-ben.

A kivégzés módszere
2011-ben a következő módszereket használták a kivégzések során: lefejezés (Szaúd-Arábia), akasztás (Afganisztán, Banglades, Egyiptom, Irán, Irak, Malajzia, Észak-Korea, Palesztin Autonóm Területek (Gáza), Dél-Szudán, Szudán), halálos injekció (Kína, Tajvan, USA), golyó (Fehéroroszország , Kína, Észak-Korea, Palesztin Autonóm Területek (Gáza), Szomália, Egyesült Arab Emirátusok, Vietnam, Jemen).

Tisztességtelen igazságszolgáltatás?
Súlyos probléma, hogy a legtöbb, halálos ítéleteket végrehajtó országban az igazságszolgáltatási eljárás többnyire nem felel meg a tisztességes eljárás nemzetközi jogban meghatározott követelményeinek. Sok helyen – többek között Kínában, Iránban, Irakban, Észak-Koreában és Szaúd-Arábiában – dokumentáltunk olyan eseteket, amikor a „beismerő vallomást" kínzással vagy kényszervallatással érték el a hatóságok. Iránban pedig legalább három olyan emberről tudunk, akiket olyan bűncselekményekért végeztek ki, amelyek elkövetésekor még nem töltötték be a tizennyolcadik életévüket. Ez sérti a nemzetközi jogot.

Köztudott, hogy gyakran rónak ki halálos ítéleteket kábítószerrel való visszaéléssel kapcsolatos bűncselekmények esetében Kínában, Indiában, Indonéziában, Iránban, Malajziában, Pakisztánban, Szingapúrban, Thaiföldön, az Egyesült Arab Emirátusokban és Jemenben. A házasságtörést és a homoszexualitást (Iránban), a vallásos bűnöket, úgy mint a hitehagyást (Iránban) és az istenkáromlást (Pakisztánban), a „boszorkányságot" (Szaúd-Arábiában), az embercsont-kereskedelemet (a Kongói Köztársaságban), a nemi erőszakot (Szaúd-Arábiában) és a rablás súlyosabb formáit (Kenyában és Zambiában) is bűntették halálos ítélet kiszabásával 2011-ben.

A halálbüntetés eltörlése
Az Egyesült Államokban Illinois lett a 16. állam, amely eltörölte a halálbüntetést, Oregonban pedig a kormányzó bejelentette, hogy hivatali ideje alatt nem kerül sor kivégzésekre. A kínai kormányzat eltörölte a halálbüntetés kiszabásának lehetőségét 13, elsősorban „fehérgalléros" bűncselekmény tekintetében.

Tavaly és idén év elején újabb 4 ország – Sierra Leone, Nigéria, Benin és Mongólia – tett fontos lépéseket a kivégzések megszüntetése felé. Valamint fontos, hogy Lettország ez év elejétől már minden bűncselekményre vonatkozóan, teljesen eltörölte a halálbüntetést. Korábban a halálbüntetés tilalma csak a közönséges bűncselekményekre volt érvényes, háborús bűnökre nem.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb