Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Snowden leginkább a tisztességtelen eljárástól és a halálbüntetéstől fél

2013. július 7./szektatv.hu/TibetPerss

Az amerikai titkos adatgyűjtési botrány főszereplője, Edward Snowden attól tart, hogy ha visszakerülne az Egyesült Államokba, ott nem kapna tisztességes eljárást, s akár életfogytiglani börtönre vagy halálbüntetésre is ítélhetnék.

Snowden ezt a nicaraguai kormányzathoz benyújtott menedékjogi kérelmében fejti ki, amelyet a managuai vezetés szombat este nyilvánosságra hozott.

Az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) volt dolgozója a levelében azt írja: "figyelembe véve a körülményeket, valószínűtlen, hogy tisztességes perben legyen részem, illetve hogy megfelelő módon bánjanak velem még a pert megelőzően." Úgy véli, hogy esete nagyban hasonlít Bradley Manning amerikai katona ügyére, akit azzal vádolnak, hogy mintegy 700 ezer bizalmas dokumentumot adott át a WikiLeaks portálnak, amely azután azokat nyilvánosságra hozta. Snowden szerint Manninget - aki ellen már folyik a per - "embertelen módon" tartják fogságban.

A nicaraguai elnök már kilátásba helyezte, hogy országa adott esetben kész az Egyesült Államokban kémkedéssel vádolt Edward Snowden befogadására. Daniel Ortega elnök helyi idő szerint péntek este Managuában bejelentette, hogy az amerikai titkos adatgyűjtési gyakorlatról információkat kiszivárogtató informatikus menedékkérelemmel fordult Nicaraguához. Ezzel összefüggésben az elnök közölte: "ha a körülmények engedik", országa kész a kérés teljesítésére. Ortega az általa említett körülményekkel kapcsolatban részleteket nem közölt, csupán annyit mondott: "nyitott ország vagyunk, és tiszteletben tartjuk a menedékjogot."
Snowden immáron két hete a moszkvai seremetyjevói repülőtér tranzitrészlegében tartózkodik, várva, hogy tovább tud-e utazni onnan valahova. 21 országtól kért menedékjogot, s eddig három (Nicaragua mellett Bolívia és Venezuela) jelezte, hogy kész lenne befogadni. Az azonban nem világos, hogy a férfi - akinek amerikai útlevelét a washingtoni hatóságok érvénytelenítették - miként tudna eljutni ezekbe az országokba. Időközben felmerült egy másik lehetőség is: Anna Chapman, a híres orosz kémnő házassági ajánlatot tett neki, s ha ezt elfogadja (állítólag hajlandó megfontolni a dolgot), akkor ezzel törvényes alapot teremtene arra, hogy orosz állampolgárságot kérjen. A 30 éves, rendkívül csinos Chapman egyike volt annak a tíz, az Egyesült Államokban leleplezett és kémkedéssel vádolt - úgynevezett "alvó" - ügynöknek, akiket 2010 nyarán toloncoltak vissza Oroszországba a hidegháború utáni időszak legnagyobb kémcseréjének keretében. Chapman azóta az egyik moszkvai bank "reklámarca" lett, és rendkívül jó körülmények között él.
(MTI)

Korábban írtuk: Snowden már két hete Seremetyevón
Venezuela és Nicaragua is menedékjogot ajánlott fel Edward Snowden volt CIA-technikusnak. A szökevény elemző, akit hazájában kémkedéssel vádolnak, az Egyesült Államok legnagyobb politikai kiszivárogtatási botrányát robbantotta ki, amikor tömegével hozott nyilvánosságra információkat az amerikai titkosszolgálatok adatgyűjtési gyakorlatáról.

Nagy valószínűséggel még mindig Moszkva vendégszeretetét élvezi Edward Snowden, az adatgyűjtési botrány kirobbantója. Az egykor CIA-technikus immár 14. napja tartózkodik a Seremetyevo repülőtér tranzitzónájában, ahol arra vár, hogy valamelyik ország befogadja.
A venezuelai elnök, Snowden letartóztatását követelő Washingtonnal dacolva menedékjogot ajánlott fel a szökevény elemzőnek.

„Nemzetközi humanitárius jogot ajánlunk, hogy megvédjük a világ legnagyobb imperialista hatalmának üldöztetéstől a fiatalembert, aki csak az igazságot mondta” – jelentette ki Maduro elnök a venezuelai nemzeti ünnep alkalmából tartott beszédében.

Snowden csak kubai átszállással juthat el Caracasba, de ma nem látták felszállni a havannai járatra. A 30 éves férfi Nicaraguát is választhatja.

„Ha a körülmények megengedik, boldogan befogadjuk Snowdent, aki menedékjogot kért Nicaraguától” – mondta Daniel Ortega veterán nicaraguai vezető, de nem részletezte, milyen körülményekre gondolt.

Snowden korábban több mint húsz országnak nyújtott be kérelmet, pénteken pedig újabb hatnak, de a fiatalembert támogató WikiLeaks kiszivárogtató portál nem árulta el, hogy mely államoknak, mert amerikai beavatkozástól tart. Ezzel Evo Morales bolíviai államfő esetére utaltak, aki kénytelen volt megszakítania Bécsben az Oroszországból hazafelé vezető útját, mert a repülőgépe több országtól nem kapott légtérhasználati engedélyt. Azt hitték ugyanis, hogy az informatikus Morales gépének fedélzetén van.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb