Sikerülhet kivívni az autonómiát?
2010 január 27. /Kitekintő/TibetPress
Folytatódnak a tárgyalások Kínával a tibeti autonómiáról
Kedden Pekingbe érkezett a Dalai Láma öt fős küldöttsége, hogy 15 hónap szünet után újrakezdjék a felfüggesztett tárgyalásokat a kínai vezetőkkel, ugyanakkor megegyezés nem várható.
Kedden Pekingbe érkezett a Dalai Láma öt fős küldöttsége, hogy 15 hónap szünet után újrakezdjék a felfüggesztett tárgyalásokat a kínai vezetőkkel. A tibeti emigráns kormány szerint már a kapcsolatok újbóli hivatalos felvétele is bizakodásra ad okot, s a lépést több ország, köztük az USA és Nagy-Britannia vezetői is üdvözölték. A szakértők azonban pesszimisták: a Kína és Tibet között 2002 óta különösebb előrelépés nélkül zajló párbeszédsorozat újabb fordulójától sem várnak sok eredményt. A tibeti fővárosban nincs jele az enyhülésének: a kínai hatóságok továbbra is készenlétben állva figyelik Lhásza utcáit – értesült a BBC.
A legutóbbi tárgyalások (2008 novemberében) azért akadtak meg, mert Tibet nagyobb önrendelkezési jogra vonatkozó kérelme mögött Peking a régió teljes függetlenségének tervét sejtette. Pedig a Dalai Láma többször is hangsúlyozta, ő „középutas megközelítés” híve: nem függetlenséget akar, hanem békés együttélést kínaiak és tibetiek között, amihez a terület jelenlegi státusza nem elfogadható: a régió egyedi buddhista kultúrájának védelméhez és megőrzéséhez magasfokú autonómia szükséges.
Múlt héten – kilenc év után először – vezető kínai politikusok tárgyalóasztalhoz ültek, hogy megbeszéljék a Tibet jövőjével kapcsolatos stratégiát. Végül arra a megegyezésre jutottak, nem változtatnak az eddigi keményvonalas megközelítésükön és továbbra sem engednek a függetlenségi törekvéseknek.
Hogy Kína miért egyezett bele mégis a Dalai Láma által kezdeményezett folytatásba, nem tudni. Talán a nemzetközi nyomásnak is szerepe lehet, csakúgy, mint a 2008-es tibeti felkeléseket követően. A pekingi vezetés tibeti emigráns kormánnyal való párbeszédének mielőbbi felújítását szorgalmazta tavaly novemberi kínai látogatásakor az amerikai elnök is, mely utazás miatt Obama – tekintettel a kínai félre – még a Dalai Lámával való találkozóját is elhalasztotta.
Kína–Tibet vita
A vita tárgyát Tibet jogi státusza képezi: a tibetiek szerint a mindig is független régió az idők során ugyan többször állt kínai uralom alatt, de az 1912-ben kikiáltott köztársaság 1951-es kínai megszállásáig tulajdonképpen különálló államként működött. Az azóta kínai fennhatóság alá tartozó terület hovatartozása kapcsán még 1951 folyamán hivatalos párbeszéd indult, eredménytelenül. 1959-ben a Dalai Láma menekülni kényszerült, s a tibeti emigráns kormány 1959 óta az észak-indiai Dharamszala városában működik. A tárgyalások azóta sem szakadtak meg: a vita 2002 óta tartó legújabb szakaszában a mostani lesz a kilencedik forduló. Az elmúlt nyolc év nyolc hivatalos találkozója során az álláspontok nem sokat közeledtek: a kínai vezetés és a Dalai Láma képviselői eddig nem jutottak megegyezésre.