Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Romlott az emberi jogok helyzete Kínában, több arab országban

2011. április 8. /MTI/TibetPress

Az emberi jogok tiszteletben tartása szempontjából különösen súlyos volt tavaly a helyzet Bahreinben, Líbiában és Szíriában - mutat rá az amerikai külügyminisztérium pénteken közreadott jelentése.

Számos országban a hatalom megpróbálja ellenőrzése alá vonni az internetet, amely fontos szerepet játszik az idei arab forradalmakban. Több mint negyven ország -  köztük Kína, Vietnám, Szaúd-Arábia és Szudán - hatóságai olyan jogszabályokat és műszaki megoldásokat alkalmaznak, amelyek korlátozzák a szólásszabadságot, és sértik a magánszférához való jogot - áll a jelentésben.

Az emberi jogok szempontjából "negatív spirált" mutattak ki a jelentés szerzői Kínában. A kelet-ázsiai ország hatóságai egyre keményebben korlátozzák a véleménynyilvánítás szabadságát, miközben Tibetben és - a zömmel muzulmánok lakta - Hszincsiangban "súlyos elnyomás" nehezedik a lakosságra.

"A kínai kormány intézkedéseket hozott a civiltársadalom, elsősorban a jogvédő szervezetek és egyének mozgásterének korlátozása végett. Egyúttal megsokszorozta erőfeszítéseit annak érdekében, hogy korlátozza a szólásszabadságot, és ellenőrzése alá vonja a sajtót, az internetet, illetve a világhálóhoz való hozzáférést" - mutat rá az amerikai jelentés.

Ugyancsak rossz bizonyítványt állít ki a külügyminisztérium az emberi jogok helyzetéről Oroszországban, Ukrajnában és Fehéroroszországban: mindhárom országban "különösen súlyos" sérelmek érték tavaly az emberi jogokat. Ukrajnával kapcsolatban a szerzők megállapítják: az elmúlt években tapasztalt javulás után tavaly rosszabbodott a helyzet. Ez a sajtó munkatársainak megfélemlítésében és ellenzéki személyek üldözésében nyilvánult meg, különösen a helyhatósági választások idején.

A washingtoni jelentés Fehéroroszország hatóságainak a demokráciát követelő mozgalom részvevői, újságírók és  a civiltársadalom képviselői önkényes letartóztatását, fogva tartását veti a szemére.

Oroszországgal kapcsolatban rámutat: tavaly is folytatódott újságírók bántalmazása és meggyilkolása. A State Department a szólásszabadság, az egyesülési és gyülekezési jog megsértéséért az orosz kormányt teszi felelőssé.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb