Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Peking bocsánatkérést vár az USA-tól

2012. május 2./Index.hu/TibetPress

Kína bocsánatkérést, vizsgálatot és felelősségre vonást követelt az Egyesült Államoktól, amiért szerintük nem normális módon, a nemzetközi és helyi törvények figyelmen kívül hagyásával fogadott be pekingi nagykövetségére egy kínai jogvédő aktivistát.

A kelet-kínai Santung (Shandong) tartomány Jinan (Yinan) megyéjéből származó Csen Kuang-cseng (Chen Guangcheng) április végén lépett be az Egyesült Államok nagykövetségére, és hat nap után a saját akaratából távozott, mondta Liu Vej-min (Liu Weimin), a kínai külügyi tárca szóvivője. Szerintük az Egyesült Államok beavatkozott Kína belügyeibe. Liu azt mondta, amerikai részről már ígéretet kaptak arra, hogy megteszik a szükséges intézkedéseket a hasonló esetek elkerülésére.

Amerikai hivatalos közlés szerint Csen április 26-án, miután megszökött vidéki házi őrizetéből, kivételes körülmények között jutott a követségre, ahol orvosi ellátást kért, részben amiatt, mert utazása alatt több helyen megsérült. A nagykövetség állítása szerint humanitárius okokból ideiglenesen befogadta a férfit, akit megvizsgáltak és elláttak. Csen ügyének rendezését megnyugtatónak tartotta Hillary Clinton amerikai külügyminiszter, aki hivatalos kétoldalú tárgyalásokra Pekingbe érkezett.

Az eddig nyilvánosságra került információkból tudni lehet, hogy Csent az amerikai nagykövet, Gary Locke szállította a Csaojang (Chaoyang) kerületi kórházba, ahol amerikai tájékoztatás szerint a szökése közben keletkezett sérüléseit látták el és találkozhatott a Santung (Shandong) tartományi otthonukból érkezett, rá váró családtagjaival.

Csen a BBC szerint a kórházból azt állította, hogy fenyegetés hatására hagyta el a nagykövetséget, mondván, hogy a feleségét halálra verik, ha ott marad, vagy menedékjogot kér. Az AP amerikai hírügynökségnek ezt kiegészítette azzal, hogy a fenyegetést az amerikai hivatalos tisztviselők közvetítették. Amerikai részről ugyanakkor tagadták, hogy tudtak volna ilyesfajta fenyegetésről, de annyit valóban közöltek vele, hogy a családja visszautazik, ha nem hagyja el a követséget.

Washingtonban az emberi jogi aktivista egyik amerikai barátja úgy vélte, hogy Csen Barack Obama amerikai elnök személyes támogatásában bízva hagyta el az Egyesült Államok pekingi nagykövetségét.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb