székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343 (00-36)70 944 0260 (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu www.tibet.hu tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő
» Retro» Tibeti művészet» Interjú» Levelek» Tibet Press» Tibet Press English» Dharma Press» Human Rights» Világ» Kína» Magyar» Ujgur» Belső-Mongólia » KőrösiCsoma» Élettér» Határozatok» Nyilatkozatok» tibeti művészet» lapszemle.hu» thetibetpost.com» eastinfo.hu» rangzen.net» ChoegyalTenzin» tibet.net» phayul.com» DalaiLama.com» vilaghelyzete.blogspot.com» Videók» Linkek» TibetiHírek» Szerkesztőség
2010. július 12. DNS (India), Chandigarh, Ajay Bharadwaj
Aggodalomra adhat okot, a Dalai Láma megjegyzése az indo-kínai párbeszédekre nézve; India úgy tűnik közvetít a lelki vezető és a tibeti emigráns kormánnyal kapcsolatosan, hogy ne menjenek a mélyvízbe, míg „nem tesznek megfigyeléseket Kínával kapcsolatosan".
Nirupama Rao, a külügyminiszter, aki vasárnap meglátogatta a Dalai Lámát és Szamdong Rinpocsét, a tibeti emigráns kormány miniszterelnökét, tájékoztatta őket az indo-kínai ügyekről. A források szerint továbbították a tibeti vezetők felé, hogy mérsékelten kell megtenniük észrevételeiket annak érdekében, hogy a Kína-India kapcsolat ne sérüljön.
Rao látogatása kevesebb, mint egy héttel azután történt, hogy az indiai nemzetbiztonsági tanácsadó (NSA) Shiv Shankar Menon találkozott a kínai miniszterelnökkel Wen Jiabaoval, a külügy miniszterrel Yang Jiechivel és az állami tanács elnökével Dai Binguoval Pekingben. A forrás szerint Kína bírálta Indiát, mert lehetővé teszi a tibeti menekültek számára, hogy politikai tevékenységeket folytathassanak.
A Dalai Láma általában úgy írja le India helyzetét Tibettel kapcsolatban, hogy "túl-óvatos." A tibeti vezető tavaly kapott zöld utat az indiai kormánytól, hogy ellátogathasson Arunachal Pradesba, Indiai egyik államába, amiről Kína azt állítja, hogy saját tartománya. A terület külügyminisztere, SM Krishna elmondta, hogy a Központi Kormányzat semmilyen kifogást nem emelt a tibeti vezető India bármely területét érintő látogatása ellen, feltéve, hogy nem beszél politikáról.
Hivatalosan a tibeti kormány külügyminisztériuma úgy jellemezte Rao látogatását mint „udvariassági látogatás a Dalai Lámánál." Tisztviselők szerint a tibetiek Dharamszalában azért küzdenek, hogy összeegyeztessék ősi ellentétüket és bizalmatlanságukat Kínával szemben azzal a közelmúltban történt váltással, mely az ő emigráns kormányuk politikájában történt.
"Mi már több éve hangoztatjuk, hogy Tibet kérdését a kínai alkotmányon belül kell megoldani. Mi nem kérjük Tibet elválasztását Kínától” - mondta Sonam Norbu Tagpo a tibeti emigráns kormány tagja a közelmúltban, hozzátéve: "A kínai alkotmány keretein belül kívánunk élni, de nekünk, tibetieknek egy
magas fokú autonómiára lenne szükségünk Kínán belül."