Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Képgaléria

Orbán: Kína segíthet kiásni Európát az adóssághalmok alól

2012. április 26. /hirado.hu/TibetPress

Európát adóssághalmok alól kell kiásni, s ebben olyan szövetségesekre van szüksége, mint Kína - mondta a magyar miniszterelnök Varsóban.

Orbán Viktor és Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter, a magyar-kínai kapcsolatokért felelős kormánybiztos a kínai és a közép- és kelet-európai kormányfők kerekasztal-beszélgetésén vett részt a lengyel fővárosban.

A gazdasági témájú csúcstalálkozót Ven Csia-pao kínai miniszterelnök európai körútjának keretében szervezték meg. A tanácskozáson a térség 16 országa képviseltette magát.

093785ad_5cea_482e_a73e_7dac107ac866.jpg.ashx.jpg

Csoportkép a Lengyelország-Közép-Európa-Kína gazdasági fórumon részt vevő politikusokról a lengyel fővárosban. Hátsó sorban középen Orbán Viktor magyar kormányfő. Első sorban balról a negyedik Ven Csia-pao kínai miniszterelnök.  (MTI/PAP-fotó: Radek Pietruszka)

A miniszterelnöki szintű, gazdasági témájú kerekasztal-tárgyaláson mondott beszédében Orbán kiemelte, hogy Európát adóssághalmok alól kell kiásni, amiben olyan szövetségesek segíthetik, mint Kína. Úgy vélte: Európa átépítésének sebessége és mértéke csak a második világháború utáni újjáépítéshez hasonlítható.

"Az új alapokra helyezett világban új szövetségek születnek" - hangsúlyozta a kormányfő, hozzátéve, hogy az áttörést csak józansággal és szorgalommal lehet elérni, amelyek mind Kína, mind Közép-Európa számára fontos értékek.

Hangsúlyozta: azok az országok lesznek sikeresek, amelyek belső megtakarításokkal el tudják kerülni "a külső adósságcsapdát, amelytől Magyarország például ebben a régióban a leginkább szenved". Azt is kiemelte, hogy a foglalkoztatottság magas szintre emelése és a jól működő pénzügyi szektor mellett az erős ipar biztosítja az országok sikerét.

Beszédében kitért rá: az alacsony költségvetési deficit biztosíthat sikert az országoknak, mert a külső pénzügyi függés korlátozza az államot abban, hogy "testére szabott saját gazdaságpolitikát kövessen".

750860fd_9ab8_4709_98e1_23e3155a955e.jpg.ashx.jpg

Robert Fico szlovák miniszterelnökkel folytatott kétoldalú tárgyalásáról a miniszterelnök magyar újságíróknak azt mondta, hogy a sikerre ítélt vagy a jó szándékon múló ügyek kerültek előtérbe, mert a felek szerint a nehéz kérdések megoldását elősegítik a közös sikerek. Úgy fogalmazott: "minden olyan kérdés, amely érzékeny és személyes konzultációt igényel", élvezi mindkét fél nyitottságát és reményeik szerint "a sikerek oldalvizén" megoldást nyer.

A magyar és szlovák miniszterelnök új Duna-híd megépítésében egyezett meg: a tervek szerint hidat építenek Komáromnál és legalább két Ipoly-híd is épül. Orbán Viktor kiemelte, hogy felgyorsítják az energetikai együttműködést, azaz a gázvezeték kiépítésén kívül kilátásba helyezték a két ország elektromos vezetékrendszerének összekötését.

Újságírói kérdésre válaszolva elmondta, hogy a találkozón nem esett szó a kettős állampolgárság kérdéséről.

Orbán Viktor elmondta, hogy a kínai kormányfővel a kétoldalú megbeszélésen a magyar gazdaság fejlesztésének támogatásáról, fejlesztési forrásokról és pénzügyi együttműködésről tárgyalt. Hangsúlyozta, hogy Magyarország a legjobb úton halad afelé, hogy "Kína az egyik legjelentősebb szereplője legyen a magyar gazdasági életnek". Kifejtette: szó esett egy átfogó gazdasági megállapodásról is, amelyet várhatóan idén "sikerül tető alá hozni", amikor a kínai miniszterelnök meghívására Kínába látogat.

A miniszterelnök kiemelte: a varsói kerekasztal-beszélgetésen Kína elkötelezte magát, hogy európai szinten pénzügyi szerepet vállal a gazdasági válság megoldásában, "de ettől függetlenül Közép-Európa fejlesztésére is hajlandó komoly forrásokat rendelkezésre bocsátani". Azt mondta, a közép-európai keretet a határokon átnyúló fejlesztések, azaz a vasút- és útfejlesztések támogatásaként értelmezi a magyar fél, és ettől függetlenek azok a támogatások, amelyekről minden ország külön tárgyal a kínaiakkal. Kiemelte, hogy magyar-kínai gazdasági együttműködés pénzügyi alapjait külön megállapodás alapján teremtik meg.

Újságírói kérdésre válaszolva kiemelte, hogy a megállapodások a magyarok számára elsősorban új munkahelyek létrehozását jelentik, de ezenkívül tanulmányi ösztöndíjak megszerzésére is lehetőség nyílik.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb