székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343 (00-36)70 944 0260 (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu www.tibet.hu tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő
» Retro» Tibeti művészet» Interjú» Levelek» Tibet Press» Tibet Press English» Dharma Press» Human Rights» Világ» Kína» Magyar» Ujgur» Belső-Mongólia » KőrösiCsoma» Élettér» Határozatok» Nyilatkozatok» tibeti művészet» lapszemle.hu» thetibetpost.com» eastinfo.hu» rangzen.net» ChoegyalTenzin» tibet.net» phayul.com» DalaiLama.com» vilaghelyzete.blogspot.com» Videók» Linkek» TibetiHírek» Szerkesztőség
Emberi jogi szervezetek egy nagyobb csoportja csütörtökön újra azt követelte Kínától, hogy bocsássa szabadon a Nobel-békedíjjal kitüntetett Liu Hsziao-po (Liu Xiaobo) másként gondolkodót, akinek egy nap múlva, távollétében adják át a díjat a norvég fővárosban.
A demokratikus nézeteiért bebörtönzött kínai értelmiségi kiszabadítását szorgalmazó felhívások megkétszereződtek, amióta október 8-án odaítélték neki a nagy presztízsű díjat.
Az újabb felhívást aláíró nem kormányzati szervezetek, élükön az Amnesty Internationallel (AI), úgy vélekednek, hogy "a Nobel Bizottság bátran cselekedett, amikor Liu Hsziao-pónak ítélte oda a békedíjat, különösen tekintettel Kína világpolitikai befolyásának növekedésére".
"Liu Hsziao-po kiszabadításán felül azt követeljük a kínai kormánytól, hogy tetteivel bizonyítsa, tiszteletben tartja az emberi jogok egyetemes normái, valamint a kínai törvények által előírt jogokat" - teszi hozzá a nyilatkozatot aláíró nyolc szervezet: az AI mellett a Human Rights Watch, a Human Rights in China, a Human Rights First és még négy, a tibetiek jogaiért harcoló csoport.
Az 1989-es pekingi diáklázadás vezéralakjának tartott, 54 éves Liut 2009. december 25-én ítélték 11 évi szabadságvesztésre "felforgatás" címén, azért a demokratikus reformokat követelő Charta 2008 kiáltványért, amelynek kezdeményezője és egyik megfogalmazója volt, s amelyet több százan írtak alá Kínában, köztük vezető értelmiségiek.
Miután a kínai hatóságok Liu családtagjait sem engedik Oslóba utazni, az ellenzéki gondolkodót jelképesen személyesítik majd meg Nobel-békedíjának pénteki átadó ünnepségén, egy üres székkel, fényképével és egyik írásával, amelyet Liv Ullmann norvég színésznő olvas majd fel.
A Nobel Bizottság döntése által felbőszített pekingi vezetés az elmúlt hetekben komoly kampányt folytatott azért, hogy visszatartsa a világ országait és az ismert emberi jogi aktivistákat a díjátadó ünnepségen való részvételtől.
A meghívottak többsége azonban Peking kampánya dacára is ott lesz a Nobel-békedíj átadásán, az Egyesült Államok pedig a szokásosnál magasabb szinten, Nancy Pelosival, a képviselőház távozó elnökével képviselteti magát az eseményen. Az amerikai képviselőház emellett szerdán határozatban fejezte ki tiszteletét Liu iránt, és felszólította a pekingi hatóságokat, hogy bocsássák szabadon a bebörtönzött ellenzékit.