Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Nagy-Britannia rohammal fenyegette meg Ecuador nagykövetségét Assange befogadása miatt

2012. augusztus 16./Kuruc.info.hu/TibetPress

http://kuruc.info/r/4/100072/

Ecuador azt állította szerdán, hogy a brit kormány megfenyegette nagykövetsége megrohamozásával arra az esetre, ha nem adná ki a brit hatóságoknak Julian Assange-t, a WikiLeaks oknyomozó portál alapítóját. Quito ezenkívül közölte: meghozta döntését arról, hogy politikai menedékjogot ad-e Assange-nak, és ezt helyi idő szerint csütörtök reggel jelenti be. Assange június 19-én menekült Ecuador londoni nagykövetségére, és politikai menedékjogot kért a dél-amerikai országtól, hogy elkerülje kiadatását Svédországnak.

"Ma egyértelmű, írásbeli fenyegetést kaptunk az Egyesült Királyságtól, miszerint ha Ecuador nem hajlandó kiadni Julian Assange-t, akkor elképzelhető, hogy megrohamozzák a londoni nagykövetséget" - közölte sajtótájékoztatóján Ricardo Patino külügyminiszter. "A leghatározottabban visszautasítjuk a nyílt fenyegetést tartalmazó hivatalos brit közlést. Nem vagyunk brit gyarmat. A brit kormány álláspontja elfogadhatatlan mind politikai, mind jogi szempontból.

Az ecuadori nagykövetségre való, engedély nélküli behatolás a diplomáciai képviseletekről szóló genfi egyezmény nyilvánvaló megsértése volna" - tette hozzá közleményében, amelyet Rafael Correa elnökkel való találkozója után adott ki. Patino a találkozón átadta az államfőnek jelentését az ügyben. A jelentésről nem volt hajlandó semmilyen információt adni az őt kérdező újságíróknak. Arról viszont beszámolt, hogy az ügyben előzőleg magas szintű konzultációt folytattak Nagy-Britanniával és Svédországgal.

Még ha Ecuador megadja is Assange-nak a menedékjogot, kérdés, hogy a WikiLeaks-főnök hogy tud eljutni a repülőtérre a nagykövetségről anélkül, hogy a brit rendőrség le ne tartóztatná. Az AP helyszínen tartózkodó tudósítója szerint a brit figyelmeztetés ismertté válása után a londoni rendőrség megerősítette jelenlétét az ecuadori nagykövetség körül.

A brit külügyminisztérium szerdán ismét közölte: "jogi kötelezettsége és eltökélt szándéka" kiadni Assange-t Svédországnak, amelynek igazságügyi hatóságai nemi erőszakkal gyanúsítják a 41 éves férfit. A minisztérium hivatkozott egy 1987-es törvényre, miszerint visszavonhatja bármely épület diplomáciai státusát, ha az azt használó külföldi hatalom ottani tevékenysége nem egyeztethető össze a diplomáciai missziójával. Az AP kérdésére a minisztérium egy tisztségviselője közölte: a Quitóba küldött levél nem fenyegetés, hanem "a brit törvények egyértelművé tétele".

Ecuadori elemzők szerint nem valószínű, hogy a brit hatóságok megrohamoznák a nagykövetség épületét. Julio Echeverria, a FLACSO egyetem egyik professzora szerint Nagy-Britanniában régi hagyománya van a diplomáciai missziók tiszteletben tartásának, Mauricio Gandara, Ecuador egyik volt londoni nagykövete pedig azt mondta: nem hiszi, hogy London fenyegetőzött volna, hiszen ha Assange menedékjogot kapna, akkor a brit hatóságok nem biztosítanának neki szabad eltávozást, és ebben az esetben Assange hosszú ideig nem hagyhatná el a külképviseletet.


Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb