Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Mindenki ideges: közeleg az amerikai csőd

2011. július 25./Kitekintő.hu/TibetPress

Idegesen nyitottak a hajnali órákban az ázsiai börzék, miután nem sikerült a Fehér Háznak megegyeznie a kongresszusi republikánusokkal az adósságplafon megemeléséről. Az ázsiai indexek esésével párhuzamosan rekord szintre, 1,624 dollárra kapaszkodott az arany unciája, és erősödött a svájci frank, a japán jen és a dollár is, mint klasszikus menedék devizák. A recessziós félelmek miatt az olaj árfolyama ma hajnalban jó 1%-ot esett.

Piaci izgalmakra lesz érdemes felkészülni ma is, minthogy az amerikai adósságrendezés körüli vita eszkalálódása miatt egyre idegesebb jelzéseket adnak a piacok.

Az előzményekről annyit, hogy pénteken volt az utolsó fordulója a demokrata és a republikánus képviselők közötti tárgyalásnak, amely tétje a jelenlegi 14,300 milliárd dolláros adósságlimit megemeléséről törvényt alkotni. Ennek hiányában augusztus 2-től nem biztosított az amerikai állam fizetőképessége, és mivel tetemes adósságlejárat van a következő hetekben (július végéig 60 milliárd dollár), így egy esetleges fizetésképtelenségre a nemzetközi hitelminősítők az amerikai AAA besorolás lerontásával reagálhatnak.

A helyzet súlyosságára utal, hogy az amerikai külügyminiszter, Hillary Clinton a kínai kormány vezetőinek küldött megnyugtató üzenetet, ugyanis az amerikai kötvénytulajdonosok között az ázsiai ország a legnagyobb, így annak reakciója lehet a leginkább mozgató a dollárpiacon. Egyenlőre a kínaiak pozitívan vették az üzenetet, és annyit nyilatkoztak, hogy bíznak a megegyezésben, bár köztudott, hogy Kína kerüli a frontális konfrontációt a diplomáciában, így a színfalak mögött elképzelhető, hogy ők is egy "B" tervben gondolkodnak.

Az új adósságplafonról a republikánusok miatt nem sikerült megegyezni, ugyanis John Boehner, a konzervatív csoport tárgyalódelegációjának vezetője kivonult a megbeszélésekről, miután úgy látta, hogy az Obama-kormány nem enged a magas jövedelműekre kivetett adók megemeléséből.

A republikánusok is támogatnák az alkotmányos adósságlimit növelését, de ehhez a saját gazdasági programjuk szerinti költségvetési és adósságrendezést tesznek feltételként, ami meglehetősen távol áll a demokraták elképzeléseitől (példul abban nem szerepel adóemelés).

Hogy mi lesz a történet vége, azt most nehéz kitalálni, de tény, hogy pár nap van hátra egy gyorsított eljárásban történő megegyezésre. Timothy Geithner hangsúlyozta is, hogy szerinte még van idő megegyezni, és az utolsó napokat is a tárgyaló asztal mögött kellene tölteni.

Ha mégsem sikerül érdemben rendezni az USA adósságproblémáját, abban az esetben valóban pár héten belül leminősíthetik az amerikaiak besorolását, ami bizonyosan szélirányváltást idézhet elő a piacokon. A pánik tehát nem teljesen alaptalan.

 

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb