Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Magyar kulturális intézet lesz Pekingben

2013. június 27./Hvg.hu/TibetPress

http://hvg.hu/vilag/20130627_Magyar_kulturalis_intezet_lesz_Pekingben

Magyar kulturális intézet nyílik Pekingben, az erről szóló kormányközi megállapodást csütörtökön Budapesten írta alá Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára és Hsziao Csien, a Kínai Népköztársaság magyarországi nagykövete.

Szijjártó Péter az aláírást megelőző sajtótájékoztatón kiemelte: az Európai Unió (EU) tagállamai közül jelenleg kilenc működtet kulturális intézetet Pekingben, de csak kettőnek van önálló jogi státusa. Ezért nagy siker, hogy a közép-európai tagállamok közül Magyarország nyit először önálló kulturális intézetet a kínai fővárosban. A sajtótájékoztatón azt is bejelentették, hogy 10 év után újra kapható lesz Magyarországon a kínai-magyar és a magyar-kínai szótár.

Az államtitkár szerint a Pekingben nyíló magyar kulturális intézet hatékonyan támogatja majd a két ország közötti kapcsolatok fejlődését, és segíti azt a törekvést, hogy Magyarország kiemelt partnere legyen Kínának a közeljövőben.

Szijjártó Péter kifejtette: a magyar kormány keleti nyitás politikájának egyik alappillére a stratégiai kapcsolat megerősítése Kínával. A kormányközi megállapodás aláírása és a szótár megjelenése ennek a folyamatnak két fontos "sikerpontja" - emelte ki az államtitkár.

Mint mondta, a két ország közötti kapcsolatok legbiztosabb alapja az emberek közötti barátság, amelyet leghatékonyabban a kultúrán és az oktatáson keresztül lehet felépíteni. Kiemelte: Kína és Magyarország kulturális együttműködése eddig is sokoldalú, gyümölcsöző volt.

A Fókusz Könyváruházban - ahol az elsők között kapható a szótár - tartott sajtótájékoztatón Szijjártó Péter elmondta: Magyarországon körülbelül 3 ezren tanulnak kínaiul; ez eddig csak közvetítő nyelven volt lehetséges, immár közvetlenül is lehet tanulni, ami fontos a Magyarországon élőknek.

Szijjártó Péter elmondta, hogy a kínai-magyar kisszótárnak ez a harmadik kiadása, a második 2001-ben jelent meg, de már 10 éve nem lehet kapni. A kínai-magyar szótár 3750 írásjegy-címszót és több mint 8000 összetett címszót tartalmaz. A magyar-kínai kisszótárnak ez az első kiadása, 12 ezer magyar szócikket tartalmaz - mondta az államtitkár, hozzátéve, hogy a középszótáron is elkezdenek dolgozni.

Hsziao Csien az aláírás előtt hangsúlyozta: a magyar-kínai kapcsolatok folyamatosan bővültek az együttműködés minden területén, a gazdaságban, a kereskedelemben, a kultúra, a kutatás, a tudomány, a beruházások terén, és mostanra érkeztek legjobb szakaszukba.

Ő is kiemelte, hogy az országok közötti kapcsolatokban fontos alap az emberek közötti barátság, és a kultúra ennek fontos szereplője. Szólt arról, hogy a kínai általános iskolákban Petőfi Sándor verseit tanítják, a zeneoktatásban pedig a Kodály-módszert alkalmazzák.

Hsziao Csien a kapcsolattartás fontos elemének nevezte a nyelvet, és úgy vélte, nagy jelentősége van a szótár elkészülésének a két ország kapcsolataiban. A szótár a Magyarországon élő kínaiaknak, de neki személyesen is segítség, hogy jobban megismerje Magyarországot, a kultúrát, a történelmet - mondta a nagykövet.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb