Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Képgaléria

Kunok vagy kumánok?

2012. január 30. /barikád.hu/TibetPress

kunlovas.jpgA kunokat a régi latin források kumánnak emlegetik. A névvel kapcsolatban sokféle elmélet látott napvilágot.

Néhány régi vélemény szerint a szó nem türk, hanem mezopotámiai eredetű és egy harcias ókori nép elnevezéséül szolgált.

A kumán szó eredete

A középkorban a belső-ázsiai eredetű kun törzsek megpróbálták egyesíteni a hunok egykori államát és nyugaton egészen a Magyar Királyságig terjesztették ki birodalmuk határait. Míg a keleti források kunnak emlegetik őket, addig a régi magyar iratokban, a balkáni feljegyzésekben a kumán névvel találkozunk, az oroszok pedig poloveceknek nevezik őket. Fogarasi János nyelvész-akadémikus úgy vélte, hogy a Kaukázustól északra lévő Kuma-folyóról kapták nevüket, ahol a mongol hódítás előtt megtelepedtek. Ebben hasonló névadási szokást vélt ebben felfedezni, mint az Anonymusnál szereplő „dentü moger”.

Egy ősi nép nyomában

A 20. század első éveiben kiadásra került Keleti Szemle folyóirat egyik tanulmánya az ókorba vezeti vissza a kumán nevet. A Kr. e. 12. századból származó asszír felirat említ egy kumáni népet: „Kumania csapatai a Muszribeliek segítségére jöttek: a hegyeken harcoltam velük és levertem őket…Szétszórom a hatalmas sereget és Harusa hegyéig üldöztem őket. Hunusa várukat rommá tettem.”

 A feliratot magyarul közlő Marmostein Arthur úgy vélte, hogy nem a népet nevezték el a Kuma-folyóról, hanem éppen fordítva, a Kuma-folyó az ókori kumánokról kapta a nevét. A feliratot elemző sumerológus Lenormant a kumánok városait a Fekete-tenger mellé helyezte, a Kuma-folyóhoz közel, egy másik szakértő, Schrader Észak-Iránban, az egykori szkíta területeken vélte megtalálni azt, harmadik nézet szerint a kumánok szállásterületei és hatalmas városa az Eufrátesz-folyónál lehetett.

Polovecek, kumánok, kunok

A kun törzsszövetség a 11. században vetette meg lábát az európai kontinens keleti felén. Előbb a kelet-európai síkságon és a Kaukázus előterében terjeszkedett, majd a Kaukázusontúli területek felett is uralkodott.

kunok.jpg

Ne felejtsük el, hogy az Egyiptomot évszázadokig uraló és a kereszteseket a Szentföldről kiűző nagy mameluk-dinasztia is kun eredetű volt. Elképzelhető, hogy a kunok a kumán neve valóban Mezopotámiából ered és a régi kumáni törzsek utódai szövetséget kötöttek a kunokkal és ennek a szövetséges törzsnek a neve terjedt el az európai forrásokban. 

Hozzászólások

  • #MOÓR FERENC GÁBOR 2023-08-09 18:43:25| Válasz erre
    Ázsiai kipcsak-qun-sari-ujgur törzsszövetség neve volt a kun . a kaukázusi sztyeppén csatlakozott hozzájuk a kumánnak nevezett ősi nép . A Kuma-folyónál volt a központjuk ! Europában ők lettek a törzsszövetség vezető népe . Kuthen volt a fővezér . a khan .

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb