Középiskolások tüntettek Nyugat-Kínában a tibeti felkelés évfordulóján
2010 március 18. /MTI/Tibet Press
Legalább két nyugat-kínai városban tüntettek a napokban tibeti nemzetiségű középiskolások, hogy megemlékezzenek a kínai uralom ellen két évvel ezelőtt Tibetben történt felkelés évfordulójáról - közölték helybeli szemtanúk csütörtökön.
Szerdán Kanszu (Gansu) tartomány tibetiek lakta Hoco (Hezuo) településén a beszámolók szerint legkevesebb húsz tizenévest őrizetbe vettek, nem sokkal azután, hogy egy nagyobb csoport megkezdte tiltakozó akcióját.
A másik tüntetés helyszíne március 14-én ugyancsak a Kanszu tartománybeli Macsu (Machu) kisváros volt. A tüntetők Tibetet éltető jelszavakat skandáltak. Nem tudni, hogy ott is történtek-e előállítások.
Macsuban a katonai rendészet ellenőrzi az utcákat - jelentette a Reuters hírügynökség helyi lakosokra hivatkozva. A várostól 70 kilométerre található Langmu templomhoz vezető úton több ellenőrző posztot állítottak fel. A tartomány külügyi és tájékoztatási hivatalában nem hallottak a tüntetésekről. A hocói és a macsui rendőrségen nem vették fel a telefont.
A hatalmas mezőkkel övezett, eredetileg tibeti Macsu a legsúlyosabb éhínséget és tisztogatásokat szenvedte el Mao Ce-tung kormányzásának idején, A külföldiek csak 1999 óta látogathatják.
A pekingi olimpiát megelőző zavargások 2008. március 18-án oda is átterjedtek. Lhászában, Tibet székvárosában buddhista szerzetesek irányításával tiltakozó megmozdulások kezdődtek a kínai uralom ellen, amelyek erőszakba torkolltak. A tüntetők üzletek gyújtottak fel és a városba betelepedett han kínaiakat és muszlim hujokat bántalmaztak. Számos tibeti a kultúráját veszélyeztető megszállónak tekinti a hanokat.
A zavargásokban legkevesebb 19 ember életét vesztette, ami tiltakozások hullámát váltotta ki a tibetiek lakta területeken. A Tibet függetlenségét támogató csoportok szerint a megtorlásoknak több mint 200-an estek áldozatául. Ezt Peking tagadja, s azt állítja, hogy csak minimális erőszakot alkalmazott.