Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Könnygáz és vízágyúk Kairóban is

2011 január 25./MTI/TibetPress

Mintegy tizenötezer kormányellenes tüntető vonult fel kedden délután Kairóban, hogy a tunéziai eseményeken felbuzdulva az országot csaknem három évtizede vezető Hoszni Mubarak elnök távozását követelje; a tüntetők összetűztek a könnygázt és vízágyút is bevető rohamrendőrökkel.

Évek óta ez volt a legnagyobb szabású tüntetés az arab világ vezető hatalmának számító észak-afrikai országban. Az Egyesült Államok önmérsékletre, az erőszaktól való tartózkodásra szólította fel minden felet. Hillary Clinton amerikai külügyminiszter Washingtonban újságíróknak úgy nyilatkozott, hogy megítélésük szerint az egyiptomi kormány helyzete stabil.   

A kairói tüntetők létszámára vonatkozó adatot az egyiptomi biztonsági erők egyik, neve elhallgatását kérő munkatársa közölte. Az első hírek még több százas tüntetésről szóltak. A biztonsági szolgálatok szerint a több kerületben zajló tüntetések miatt Kairóban 20-30 ezer rendőrt mozgósítottak.   

A tiltakozó megmozdulás békésen indult az egyiptomi legfelsőbb bíróság belvárosi épülete előtti téren, majd a tömeg elkezdett felvonulni egy úton. A rendfenntartó erők először szokatlan önmérsékletet tanúsítottak, a jelek szerint azon összehangolt kormányzati erőfeszítések részeként, hogy ne provokáljanak ki a tunéziai tüntetések mintájára tömeges lázadást.  

A Mubarak távozását és a szegénység felszámolását követelő tömeg fokozatosan gyarapodott, a biztonsági erők pedig a jelek szerint taktikát változtattak; mindezek hatására az indulatok erőszakba torkolltak. A tüntetők kövekkel dobálták a rendőröket, s megtámadtak egy rendőrségi vízágyút: feltépték a jármű ajtaját és kiparancsolták a gépkocsivezetőt. A rendőrök vízágyúk és könnygáz bevetésével igyekeztek megfékezni a tömeget.   

Kormányellenes megmozdulások voltak Kairó más kerületeiben, valamint az északi országrészben fekvő Alexandriában, a déli Asszuánban, a Nílus deltavidékén fekvő Aszjútban, a Szuezi-csatorna melletti Iszmáilíjában, s a Sínai-félszigeten is.   

Az elnökbuktató tunéziai tüntetésekhez hasonlóan az egyiptomi megmozdulások is internetes közösségi oldalakon, a Facebookon és a Twitteren szerveződtek; 90 ezren jelezték előre részvételüket.   

Habib al-Adeli egyiptomi belügy- és belbiztonsági miniszter az al-Ahrám című kormánypárti napilapban kedden megjelent nyilatkozatában felelőtlennek nevezte a tüntetések szervezőit, s bár úgy vélte, hogy felhívásuknak "nem lesz hatása", leszögezte: a rendfenntartók nem vesznek félvállról semmilyen törvénysértést, tulajdonnal szembeni fenyegetést.

MTI

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb