Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Kínaiak vették körbe a budapesti japán nagykövetséget

2012. szeptember 24./NOL/TibetPress

http://www.nepszava.hu/articles/article.php?id=587239

Japán budapesti nagykövetségét hétfőn kora délután számos luxusautóval vették körül, a demonstrációt a magyarországi kínai kisebbség szervezte - írja az Index.

A kínaiak BMW-ikkel, Mercedeseikkel gyakorlatilag körbeállták a XII. kerületi diplomáciai épületet, a helyszínre rendőrök is érkeztek - közölte az Index, amely olvasói beszámolókra hivatkozva hozzátette, hogy a japán nagykövetet rendőri kísérettel menekítették ki az épületből.

Korábban több kínai városban is japánellenes tüntetéseket tartottak a két ország közötti területi vita miatt, Japán és Kína ugyanis évtizedek óta egyaránt magának követeli a Kelet-kínai-tengeren fekvő, kínaiul Tiaojü-, japánul Szenkaku-szigeteket.

A tengerfenéken folytatódhat a kínai-japán területi vita
Japán sajtóhírek szerint a kelet-kínai-tengeri gazdasági övezetek, illetve a kontinentális talapzat kijelölése kapcsán feszülhet egymásnak szigetvitájuk folytatásaként Peking és Tokió az ENSZ előtt.

A Yomiuri Simbun japán napilap hétfői híre szerint a szigetország tiltakozni fog az ENSZ-nél, ha Kína benyújtja a kelet-kínai-tengeri kontinentális talapzatra vonatkozó igényét a nemzetközi szervezet illetékes bizottságának.

Peking egy héttel ezelőtt kilátásba helyezte, hogy gyakorlatilag a teljes Kelet-kínai-tengerre kiterjedő, egészen a japán Okinava-szigetek partjáig húzódó kontinentális talapzatra igényt nyújt be a nemzetközi szervezetnek. A lépés a lap szerint "megtorlásnak" tekinthető, amiért Tokió állami kézbe vette a Japánban Szenkaku, Kínában Tiaojü (Diaoyu) néven ismert szigetcsoport három tagját.

A kínai igény a vitatott szigeteket is magában foglalja.

Tokió a lap információi szerint arra fog hivatkozni, hogy az ENSZ Kontinentális Talapzatok Határáért Felelős Bizottsága nem dönthet a kérdésben, mivel arról viták esetén a nemzetközi Tengerjogi Egyezmény értelmében a szemben álló feleknek kell megállapodniuk. A japán kormány Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárhoz is tiltakozást fog eljuttatni, amiért Kína saját területének nevezte a Szenkaku-szigeteket egy, a bizottsághoz beadott térképen.

Japán álláspontja szerint a két ország gazdasági övezeteinek határát partjaiktól egyenlő távolságban kell kijelölni.

Az ENSZ Tengerjogi Egyezménye szerint egy tengerparttal rendelkező országot a partvonalától számítva 200 tengeri mérföldes (370 kilométeres) kizárólagos gazdasági övezetet illet meg, amely területen rendelkezhet a tengeri erőforrások kiaknázása felett. Ugyanakkor ha egy ország bizonyítani tudja, hogy kontinentális talapzata túlnyúlik ezen a távolságon, úgy maximum 350 tengeri mérföldes (650 kilométeres) szélességben formálhat igényt a tengerfenék kiaknázására. Ehhez bizonyítania kell az ENSZ-bizottság előtt, hogy a tengerfenék szárazföldi területének természetes meghosszabbodása.

A Kelet-kínai-tenger legszélesebb pontján is csak 360 tengeri mérföld széles. Kína és Japán hosszú ideje vitázik a tengeri határ kijelöléséről, eddig azonban egyik fél sem fordult az ENSZ-hez.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb