Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Kínai előrelépés a tengerek feletti uralomért Sárga veszedelem? Kína fegyverkezik!

2011. július 12./Ma.hu/TibetPress

Anyahajók és egyre jobb rakéták a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg irányítása alatt.
A Reuters hírügynökség szerint heteken belül tesztelni kezdhetik Kína első repülőgép-hordozóját. Az ukránoktól 1998-ban megvásárolt Kuznyecov-osztályú Varyag anyahajót eredetileg kaszinóhajóvá akarták átalakítani, de úgy tűnik, a kínaiak hamarosan befejezik a felújítását.

A Varyag valószínűleg elsősorban oktatóhajó lesz, ahol a pilóták gyakorolhatják a fel- és leszállást. De egyes források szerint Sanghajban épül már egy teljes mértékben kínai anyahajó is. Ezzel Kína komoly lépést tesz az erőforrásokban gazdag dél-kínai tenger feletti uralomért folyó játszmában. A térségben eddig is komolyan érdekelt volt az ázsiai ország, és ha rövid időn belül képes jelentős felszíni flottát kifuttatni a Csendes-óceánra, az tényleges aggodalomra adhat okot, a környéket a második világháború óta saját kerti tavának tekintő amerikai haditengerészet vezetőinek körében.

Egy, a Kuznyecov-osztályúhoz hasonló, közepes méretű, hagyományos meghajtással üzemelő repülőgép-hordozó költsége megközelítőleg 2 milliárd dollár, és a források szerint Kína a közeljövőben legalább kettőre szeretne szert tenni.

A kínai hadsereg modernizációja egyébként is hihetetlen ütemben halad, mind a rakétatechnológia mind a műholdak tekintetében jelentős előrelépések történnek. A térség fő puskaporos hordója a vitatott Tajvan sziget. Az önálló államot Kína saját területének tartja és a most fejlesztés alatt álló rakéták valós veszélyt jelenthetnek bármely repülőgép-hordozó flottára, amit Washington a sziget környékére tud csoportosítani, ha a kommunista ország tényleg érvényesíteni szeretné birtokjogát.

A modernebb kémműholdak pedig lehetővé teszik a hadsereg vezetése számára, hogy élőben legyenek képesek követni bármely ellenséges csapatmozgást és irányíthassák a ballisztikus rakétákat. A statikus célpontokról készített megfigyelés tekintetében a kínaiak már most képesek felvenni a versenyt az amerikaiakkal, és a gyorsütemű szatellit fellövések miatt hamarosan meg is előzik őket. De az új technológiáknak köszönhetően Peking képes lesz akár valós idejű taktikai támogatást nyújtani a harcoló egységeknek.

A kínai hivatalos álláspont szerint mindezek az újítások csupán az ország védelmét erősítik, Kína nem fog semmilyen fegyvert támadó céllal bevetni.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb