Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Kínai cybertámadás gmail-fiókok ellen

2011. június 3. /itBusiness.hu/TibetPress

Amerikai valamint dél-koreai kormánytisztviselők és kínai ellenzéki aktivisták, újságírók százainak elektronikus levelezését kísérelték meg feltörni feltehetően Kínából – jelentette a Google. Éppen egy nappal azután történt mindez, hogy magas rangú amerikai és brit katonai vezetők kifejtették: az államilag támogatott cybertámadások háborús tevékenységnek minősíthetőek.

A keresőcég illetékesei szerint vélhetően Jinan városából indították azt a támadássorozatot, amellyel megpróbáltak illetéktelenül behatolni több száz e-mail postafiókokba. A tartományi székhelyen működik a hadsereg egyik technikai felderítési központja, és itt található az a műszaki főiskola is, ahonnét tavaly a Google elleni akciót irányították.

A hackerek – vélhetően adathalász módszerrel – próbáltak meg hozzájutni a jelszavakhoz, a Google azonban elhárította a támadást. Méghozzá az FBI közreműködésével, amely végig nyomon követte a mailboxok feltörésére irányuló akciót.

A levelezések tartalma felett szerették volna átvenni az ellenőrzést a hackerek, és a Google hangsúlyozottan hackereket említ a kapcsolódó blogbejegyzésben, azaz nem egyértelműen a kínai kormányt nevezi meg felelősként. Tény, hogy nem kevés efféle „egyéni kezdeményezés” van az országban – állítólag a kormányzat támogatásával. A kínai vezetés azonban mindig is cáfolta, hogy bátorítaná vagy akár csak elnézné az ilyen akciókat.

Ami azért is érdekes, mert a Google számára nyilvánvalóvá vált, hogy a napokban ismert kínai ellenzéki aktivisták levelezését is érintette a behatolási kísérlet. Volt, aki egyáltalán nem tudott belépni az mail-postafiókjába, másoknál bebizonyosodott, hogy a levelek továbbítását próbálták átállítani: azaz a beérkező e-maileket egy külső címre átirányítani.

Az elmúlt évi – a Google infrastrukturája ellen irányuló – támadássorozat miatt amúgy sem volt felhőtlen a vállalat és az ázsiai ország viszonya; a mostani akció vélhetően tovább növeli a feszültséget. A kereső részben kivonult Kínából, mert nem volt hajlandó együttműködni a kormányzati cenzúrával; a lelkes ázsiai hackerek pedig ezt Kína-ellenes lépésnek értékelték, ezért aztán feltételezhető, hogy nem ez volt az utolsó támadási kísérlet a világ egyik vezető IT-cége ellen.

 

Forrás: USA Today

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb