Közreműködő Bank

Kína-Tádzsikisztán-diplomácia Az államfők közös nyilatkozata szerint Kína és Tádzsikisztán kölcsönösen támogatja egymás területi épségét
2008. agusztus 27./szerda/Dusanbe/MTI/ITAR/TASZ/TibetPress
Kína és Tádzsikisztán kölcsönösen támogatja egymás szuverenitását és területi épségét - ilyen értelmű közös nyilatkozatot adott ki szerdán, dusanbei tárgyalásai után Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai és Emomalii Rahmon tádzsik elnök.
A dokumentum szerint Tádzsikisztán támogatja a Kínai Népköztársaság "országegyesítési" törekvéseit, és Kína belügyének tekinti a tajvani kérdést. A két államfő megfogadta közös nyilatkozatában: közös erőfeszítéseket fognak tenni a nemzetközi terrorizmus, a szeparatizmus és a szélsőségesség elleni küzdelemben.
Kína saját szakadár tartományának tekinti a de facto önálló, de nemzetközi jogilag Kínához tartozó szigetet, Tajvant, és fenntartja magának a jogot, hogy végső eszközként erőt alkalmazzon Tajvan feletti szuverenitásának érvényesítése végett. Az utóbbi időben egyre több gondot okoznak Kínának a nemzetiségi területein jelentkező szakadár tevékenységek, különösen Tibetben és a Hszincsiang-ujgur Autonóm Területen. Aggasztja Pekinget az is, hogy az iszlamizmus világméretű erősödése radikalizálhatja Kína muzulmán kisebbségeit.
Sok főfájást okoznak a nemzeti kisebbségek és a muzulmán radikálisok Dusanbénak is. A kilencvenes években öt évig tartó (1992-97) polgárháború dúlt a tádzsik központi kormány hadserege és különféle nemzetiségi csoportok fegyveres szervezetei között. Afganisztánban szervezkedő tádzsik iszlamista csoportok meg-megújuló támadásokat intéznek tádzsik területen a tádzsik állam képviselői ellen.