Közreműködő Bank

Kína nem lát lehetőséget a Dalai Láma követeléseinek megvalósítására
2008. december 4./csütörtök/MTI/TibetPress
Peking egyértelművé tette, hogy nem lát lehetőséget a Dalai Láma tibeti autonómiaköveteléseinek felkarolására, és az állami médián keresztül elítélte pénteken a tibeti vallási vezető ezzel kapcsolatos álláspontját. Az Új Kína hivatalos hírügynökségben két kommentár is megjelent azzal kapcsolatosan, hogy a Dalai Láma magas szintű autonómiát követel Tibetnek. Az írások a tibeti vezető és Nicolas Sarkozy francia elnök szombaton esedékes lengyelországi találkozója előtt láttak napvilágot. Kína korábban a találkozóra hivatkozva visszalépett az Európai Unióval hétfőre tervezett csúcstalálkozótól.
Az Új Kínában megjelent kommentárok azt állítják: a Dalai Láma nem hajlandó tudomást venni azokról a vallási és politikai szabadságjogokról, amelyekkel a kínai hatóságok ruházzák fel a tibetieket. Az autonómiakövetelések elfogadása veszélyes etnikai tagolódás kockázatával jár - írják.
A Kínán belüli "etnikai regionális autonómia zászlaját lobogtatva", és ragaszkodva az úgynevezett "nagyobb Tibet" és "magas szintű autonómia" politikai követeléséhez, a Dalai Láma teljes mértékben sérti a tibetiek alapvető érdekeit - olvasható az egyik kommentárban. Szerepel benne az a vád is, hogy a vallási vezető megpróbálja visszaállítani Tibetben a teokráciát. A cikkek emlékeztetnek arra, hogy Tibetben 1780 buddhista kolostor és szentély van, ahol 46 ezer szerzetes és szerzetesnő szolgál. A valódi vallásszabadság nélkül ez lehetetlen lenne - írta az Új Kína hírügynökség.