Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Kína megbízottja óva inti a briteket Xi látogatása előtt hogy emberi jogokról beszéljenek/HUN

2015. október 20./Phayul.com/TibetPress

eredeti cikk

By Tenzin Dharpo

DHARAMSZALA, Október 17.
Liu Xiaoming, Kína Nagy-Britanniába delegált nagykövete a kínai elnök, Hszi Csin-ping október 20-án kezdődő angliai látogatása előtt figyelmeztette a londoni kormányt, tartózkodjon az emberi jogi szónoklatoktól.

Egy londoni sajtótájékoztatón Liu megjegyezte, azok a nemzetek, akik emberi jogi kérdésekben bírálják Kínát, ezzel az ország belügyeibe avatkoznak bele. „Mi nem tartunk attól, hogy emberi jogi kérdésekről beszéljünk. Mi az ellen vagyunk, hogy az emberi jogi kérdéseket más országok belügyeibe való beavatkozásra használják, és a saját rendszerüket másokra erőltessék.”

A diplomata utalt rá, hogy a kínai elnököt sértené, ha emberi jogi kérdéseket hoznának szóba – számolt be a The Guardian. Megerősítette, hogy a „répa a bot végén” politikája lehet hasznos az Egyesült Királyság számára, mivel a két ország szövetsége „egy aranykor hírnöke lehet a kapcsolatokban”.

A nagykövet igyekezett a két vezető között szorosan üzleti célú találkozó útját kikövezni, hangsúlyozva, Nagy-Britannia gyorsan a nyugati világ vezetőjévé vált, ugyanakkor az Egyesült Királyság messziről indult, ami a két ország közti kapcsolatokat illeti.

Az Egyesült Királyság hajlik arra, hogy a súrlódásmentes találkozót megkönnyítse. Ezt jelzi az is, hogy David Cameron elállt a Dalai Lámával való találkozótól, mikor az nemrég Nagy-Britanniában járt. Az ellenzék jelenlegi vezetője, a Munkáspárt elnöke, Jeremy Corbyn viszont azt ígérte, szembesíteni fogja az emberi jogi kérdésekkel Hszit.

„Nagyon üdvözlendő, hogy valaki közvetlenül Hszinek szegezi majd az emberi jogi kérdéseket. A brit kormány azt mondja, a nyilvánosságot kizárva felveti a témát, de volt egy találkozónk nemrég velük, és beismerték, hogy nem várható, hogy bármi történne.”- nyilatkozta Alistair Currie a Szabad Tibet Kampány emberjogi szervezet részéről.

Corbyn aggodalmait osztja a Tibetet támogató „Összpárti parlamenti csoport Tibetért” is, amely egy „Hontalan Ebédet” szervez a Hszi érkezését megelőző napra. Ezen tibeti, ujgur és kínai emberi jogi aktivistákat és emigránsokat látnak vendégül. A munkáspárti Fabian Hamilton szerint „a „Hontalan Ebéd” az aggodalmaikról szóló nyilatkozat, amelyet sokan osztanak a brit kormány Kínával szembeni hozzáállása miatt. Ezt kereskedelmi érdekek vezérlik, amelyet az emberi jogok kérdése irritáló módon megzavarna, és ezért kerülik nyilvánosan.”

 „Megtisztelő, hogy tibeti, ujgur és kínai személyeket láthatok vendégül, akik a bátorságról szóló történeteket osztanak majd meg velünk, megvilágítva a Hszi Csin-ping vezette Kínában az elnyomás természetét.”

A parlamenti képviselő azt is kifejtette, hogy a kereskedelmi és anyagi érdekek nem tolhatják félre az emberi jogi kérdéseket. „Az országunk érdeke is, hogy David Cameron nyilvánosan hozza szóba az emberi jogokat, mint kiemelt kérdéseket a Hszi Csin-pinggel folytatott tárgyalások során, a leghatározottabb módon. A kereskedelmi kapcsolatok és érdekek Kínával fontosak, de nem a szabadság és demokrácia árán – mondta a politikus.


Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb