Kína légvédelmi ágyukkal lövi az esőfelhőket
2008. augusztus 7.6Peking/Hetek online/TibetPress
Kína az olimpiai játékokkal kapcsolatosan szeretne mindent a lehető legprecízebben megtervezni és végrehajtani. A tökéletes szervezéshez hozzátartozik az ideális időjárás is, ezért az eső nemkívánatos vendég a pekingi olimpiai csarnok környékén, ahol a legtöbb atlétikai versenyszám fog zajlani.
A kormány igyekszik minden óvintézkedést megtenni, tavaly beszereztek egy IBM szuperszámítógépet, melynek segítségével 44.000 négyzetkilométernyi területre óránként pontos időjárás előrejelzést kívánnak adni. Az eső elleni harchoz csatarendbe állítottak 104 légvédelmi ágyút Peking környékén, amelyek ezüstjodidos töltetekkel vannak felszerelve.
A légkörbe juttatott ezüstjodid képes arra, hogy a vízcseppeket maga köré gyűjtse, ezzel idő előtt rákényszerítve a felhőket, hogy megszabaduljanak terhüktől és így a nyitóünnepély és a játékok ideje alatt ígéretek szerint egyetlen egy csepp eső sem fogja érni azt a 91.000 nézőt, akik beférnek az olimpiai stadionba. Az eredeti tervek szerint a svájci mérnök-páros egy igény szerint felhúzható tetőt is tervezett a „Madárfészekre” – ahogyan a stadiont a helyiek hívják –, azonban a kormány a költségeket túl magasnak találta és ezért leállították a kivitelezést.
Az ötlet maga nem új. A vietnami háború idején az amerikaiak is sikerrel használták a technikát és a Ho Si Minh-ösvényt folyamatos esőzésekkel árasztották el, hogy ne jussanak utánpótláshoz a harcoló csapatok. Az oroszok minden évben esőmentesen szeretnék megünnepelni a hitleri Németország felett aratott győzelmet, és ezért repülőgépek bevetésével igyekszenek a felhőket elűzni. 1978-ban még egy ENSZ egyezmény is született, amely betiltotta az időjárás manipulálását.
Egy 2003-as amerikai felmérés alapján 24 országban végeznek hasonló kísérleteket. A kutatások egyik fő célja a mezőgazdaságban okozott károk megelőzése. Az ezüst-jodid (illetve más anyagok, például folyékony nitrogén vagy szárazjég) felhőkbe juttatása a jégesők pusztító hatását is képes csökkenteni. Magyarországon a „Nefela” Egyesülés igyekszik a természeti csapásokat megelőzni úgy, hogy generátorokkal ezüst-jodid részecskéket állítanak elő, amelyek a viharfelhőkbe jutva azt eredményezik, hogy a nagy méretű jégdarabok helyett ugyan több, de jóval kisebb és lazább szerkezetű részecskék indulnak el a föld felé. Így aztán megnő az esélye, hogy mielőtt károkat okoznának, ezek elolvadnak.