Közreműködő Bank
Kína halálos ítéletet mond a tibetiekre
2008. november 2./vasárnap/Tokió/HírTV/TibetPress
Kína halálos ítéletet mond a tibetiekre, ez az ősi nemzet és kulturális öröksége haldoklik - mondta Őszentsége a Dalai Láma vasárnap Tokióban, ahová pénteken érkezett egyhetes hivatalos látogatásra. A tibeti vallási vezető útja során buddhista szerzeteseket látogat meg, és több beszédet is mond a japán fővárosban.
A Láma néhány nappal korábban úgy nyilatkozott, hogy elvesztette a reményt, hogy a jövőben lehetséges még hatékony párbeszéd Tibet képviselői, valamint a kínai hatóságok között. „Jelenleg Tibet egész területén olyan a helyzet, mintha katonai megszállás alatt állna a térség” - fogalmazott vasárnap Tokióban újságírók előtt a vallási vezető, hozzátéve: látszólag statáriális állapotok uralkodnak Tibetben. „Félelemről, terrorról és egy sor politikai átnevelésről panaszkodnak a térségben élők” - mondta a Nobel-békedíjas Dalai Láma.
A 73 éves vallási vezető azt is elmondta, hogy a Pekinggel folytatott tárgyalások kudarca miatt a jövőben „félig-meddig” visszavonul. Előbb azonban november 17-ére egy találkozót hív össze, ahol Tibet Kínával kapcsolatos jövőbeli politikájáról szeretne eszmét cserélni.
„Meghallgatjuk az emberek javaslatait, és utána úgy vélem, tisztábban látunk majd” - fogalmazott a száműzetésben élő vallási vezető, hozzátéve: teljesen nem kíván visszavonulni, de a kínai kormányzat miatt a jövőben nem tud „teljes és közvetlen felelősséget” vállalni a Tibetben történtekért.
A Dalai Láma Tibet 1959-es kínai megszállása óta Indiában él. Képviselői 2002 óta folytatnak tárgyalásokat a kínai hatóságokkal a megszállt területek jövőbeli státuszáról. A megbeszéléseken azonban eddig nem sikerült előrelépést elérni.