Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Kína feszültségkeltéssel vádolja szomszédait

2011. június 14. /MTI/TibetPress

Peking a Dél-kínai-tenger szigetei körüli vita bonyolultabbá tételével vádolta meg egyes szomszédait kedden, amikor a külügyminisztérium szóvivője tájékoztatóján a térségben fokozódó feszültségre utaló kérdésre válaszolt.

"Egyes országok egyoldalú lépéseket tettek, hogy gyengítsék Kína szuverenitását és tengeri jogait, érdekeit, amikor alaptalan és felelőtlen nyilatkozatokat tettek a viták kiszélesítésre és bonyolultabbá tételére" - hangoztatta Hung Lej (Hong Lei). Majd megerősítette Kína álláspontját, miszerint a kérdésben "a közvetlenül érintett országoknak kétoldalú tárgyalásokat, baráti konzultációkat" kell folytatniuk.

"Kína megpróbálja törvényes jogait és érdekeit úgy megvédeni, hogy nem sérti meg más országok jogait" - állapította még meg a szóvivő.

Kína és Vietnam között az elmúlt időszakban komoly szóváltás kerekedett, s Peking, illetve Hanoi egymást vádolta a Dél-kínai-tenger vitatott szigetei közelében történt kisebb összeütközésekért. A vietnami vezetés az elmúlt napokban tüntetéseket engedélyezett a kínai külképviseletek előtt, nemzetközi támogatást kért a vita rendezéséhez és hétfőn - Pekingnek szánt üzenetként - éleslövészettel egybekötött tengeri hadgyakorlatot tartott.

Kínai médiahírek szerint a két ország hackerei máris kölcsönösen feltörtek honlapokat, ahol nacionalista üzeneteket, képeket helyeztek el. Egy amerikai bejegyzésű vietnami honlap kezdeményezésére százezer feletti számban támogatták a Dél-kínai-tenger nevének megváltoztatását Délkelet-ázsiai-tengerré.

Időközben a Fülöp-szigetek, amely Malajzia és Brunei mellett szintén vitatja Kína teljes szuverenitását a Spratly-szigetcsoport felett, bejelentette, hogy hivatalosan is Nyugat-Fülöp-szigeteki-tengerre keresztelte a Dél-kínai-tengert. Egyes hírügynökségek máris megkezdték az új elnevezés használatát

A Fülöp-szigeteket már korábban rendre utasította Peking, amikor felszólította arra, hogy szüntesse meg egyoldalú lépéseit és felelőtlen, a tényekkel nem összhangban lévő állításait.

A kínai hadsereg napilapjának keddi számában megjelentetett írás azt hangsúlyozza, hogy "a történelem igazolja: az ellentétek kiélezése, vagy szándékos nemzetközivé tétele csak ront a helyzeten". A lap egyebek mellett kitér arra is, hogy "a kínaiak voltak az elsők, akik felfedezték és birtokba vették a Dél-kínai-tenger szigeteit, s vitathatatlan szuverenitással rendelkeznek felettük, valamint a környező vizek felett".

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb