Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Kína felhívást intézett a nemzetközi médiákhoz

2011. március 4./Jövőnk.info/TibetPress

Kína figyelmezteti a nemzetközi médiákat, hogy ne közöljék az újabb tüntetésekre való felhívásokat. A kínai rendőrök közölték a tüntetéseken elfogott riporterekkel, tartsák távol magukat azoktól a pontoktól, amik az újabb tiltakozások helyének vannak kijelölve, és ha nem tesznek eleget a felhívásnak, a hatóságok megfosztják őket a munkavállalási engedélyüktől.

A közel-keleti demonstrációkhoz hasonlóan Kínában is rejtélyes online felhívások jelennek meg – most éppen vasárnapra – hogy az emberek tartsanak újabb és újabb demonstrációkat, és bár az eddigiek rendszerint kudarcba fulladtak (a tömegeket nem érdekelte a dolog) az újságírók és a hatóságok továbbra is figyelik az oldalt, hátha mégis komolyabbra fordulna a helyzet. Bár nagyobb tiltakozások nem történtek, egy aktivistát bebörtönöztek, mert eddig minden egyes rendezvény helyszínén megjelent, legutóbb már a hatóságok tiltása ellenére. Egy újságíróra rátámadtak az emberek, mikor egy kisebb gyülekezés helyszínén közvetített Pekingben, és sok másikat őrizetbe vettek, illetve elvettek tőlük minden kép- és hangrögzítő eszközt.

Egy európai újságírót a rendőrség „előre nem látható következményekkel” fenyegetett meg, ha legközelebb is megjelenik a közösségi oldalon népszerűsített megmozduláson, ami a legközelebbi alkalomkor Peking egy népszerű vásárlóutcájába lesz szervezve. Az újságíró neve elhallgatását kérte, mert fél a jövőbeli vízumkérelmei megtagadásától. Szerdán a rendőrségen közölték vele: szigorú büntetésre számíthat, ha az újabb rendezvényeken is filmezni fogja az utcát, és a Kína rendes hétköznapi életében ezzel zavart kelt. Elmondásai szerint másik három munkatársának is hasonló elbeszélgetésekben volt része a rendőrséggel. A Külföldi Tudósítók Klubja szerint több munkatársukat is őrizetbe vették „az országban uralkodó harmónia megzavarása és a kis gyülekezések forradalom látszatává történő felnagyítása” miatt, amivel csak bajt okoznak és ezért nemkívánatos személyek az ország számára. A fenyegetések után néhány nappal a hatóságok „nem látogatható” kategóriába sorolták át a rend megzavarásával veszélyeztetett köztereket.

Az Associated Press újságíróit megfenyegették, hogy az újságírókártyájuk vissza lesz vonva, ha előzetes engedély nélkül mennek az említett helyszínekre tudósítani. A közvetítéseket újra szigorítják Kínában, miután az olimpia miatt egyfajta liberalizáció volt megfigyelhető e téren. Akkor a külföldi média szabadon utazhatott és kérdezhetett akárkit, ha előtte kikérték a megkérdezett személy engedélyét. Néhány különlegesen érzékeny terület, mint például Tibet, látogatási limit nélkül maradt és a média emberei is szabadon bejárhattak.

Két héttel ezelőtt ismeretlen eredetű felhívások kezdtek megjelenni az interneten, amik arra szólították fel a kínai lakosságot, hogy kezdjenek békés tiltakozásokat szervezni minden vasárnap, hogy „így mutassák meg a tömeg erejét, és hogy az emberek demokráciát akarnak”. Az újabb felhívások listája a célzott városokról mára már 27-ről 35-re bővült. Kína kiterjedt ellenőrzése az internet felett mutatja azt, hogy a lakosság egyáltalán nem fogékony ezekre a bizonyos álszent „nyugati értékekre”, amik mentén a rendbontó erők a tiltakozásokat meg akarnák szervezni.

Kínai médiaszakértők szerint a kormányzat reakciója túlzottan erős ahhoz képest, hogy lényegében semmiféle megmozdulás nem történt az országban. Mindenesetre a hatóságok szigorú fellépése azt mutatja, hogy a kínai titkosszolgálat részletes információval rendelkezett ezen akciók hátteréről és a szervezés forrásáról, és néhány kószáló riporternél és pár tucat nézelődő-érdeklődőnél sokkal nagyobb problémára számítottak. A nyugati próbálkozások sorjában kudarcot vallanak, mert a bomlasztó erők képtelenek megérteni, hogy a kínai társadalom teljesen más értékek mentén szerveződik, mint ami az európai ember számára általános, így a kínai tömeg fellázítására alkalmatlanok azok a megszokott módszerek, amiket a nyugati mentalitású társadalmakban könnyűszerrel alkalmaznak és alkalmaztak a közelmúltban.

Több, twitteren üzengető emberjogi aktivistát is őrizetbe vettek a hatóságok illegális demonstrációk szervezése gyanúján. Egy rendőrségi vezető szerint „A politikai összejöveteleket általában a rend megzavarása céljából tartják, de nem is ez a probléma, hanem hogy Kína egyébként is problémákkal néz szembe a világgazdaság átrendeződése és a gazdasági növekedés lassulásának okán, és emiatt az állam részéről is aktuálisak bizonyos reformok az ország szervezése terén, mivel a lakosság egyre frusztráltabb az infláció, a korrupció, és más nyugati társadalmakban is jelen lévő probléma miatt”
Fenyvesi Áron

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb