Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Kína erőteljesen támadja a Dalai Lámát

IANS – 2006. augusztus 1.

Daramszala – Kína kegyetlen támadást indított a Dalai Láma ellen, azt állítva, hogy az általa szorgalmazott „egy ország, két rendszer” elgondolás Tibetben nem alkalmazható.

A Kínai Tibet Információs Központ által közölt cikk keményen kritizálta a Dalai Lámát amiatt, hogy elutasítja a tibeti politikai rendszert.

A cikk, melynek másolatai az IANS-hez is eljutottak a tibeti körökön keresztül, kritikusan elemezte a Dalai Láma ’középutas’ álláspontját, kihangsúlyozva, hogy bármilyen szándék, mely a Tibetben jelenleg fennálló politikai rendszer megváltoztatására irányul, Kína alkotmányába és törvényeibe ütközik.

A cikk állítása szerint a Dalai Láma kijelentette, Tibet „magas-szintű autonómiát” ill. „valós autonómiát” szeretne elérni az „egy ország két rendszer” elv alapján, és ez az „autonómia” kiterjedtebb kell legyen, mint a Tajvan, Hong Kong vagy Makaó által élvezett autonómia.

Yedor, a cikk szerzője vitatta, hogy: ”Fel kellene állítani egy tibeti kormányt Lhászában, közigazgatási vezetéssel és kétkamarás törvényhozó szervvel, valamint független jogszolgáltatási rendszerrel.”

A Dalai Láma áll a száműzetésben működő kormány élén, mely az indai Dharamszalában működik, és egyetlen állam sem ismerte el eddig. 1959-ben állította fel Őszentsége, miután elmenekült Tibetből.

2005. novemberében a Dalai Láma az Amerikai Egyesült Államokban tett látogatása során elmondta, hogy lemond Peking javára a védelem- és külpolitikáról, „mivel a tibetiek nem rendelkeznek tapasztalatokkal e területeken, de a tibetiek feleljenek az oktatásért, a gazdasági fejlesztésért, a környezetvédelemért és a vallásért.”

A fent említettek, ahogy a cikk állítja, teljesen különböznek attól, amit Őszentsége Tibet számára követel, azaz a „kínai alkotmány keretein belül együttműködni” a „középutas” megoldás támogatásán.

Egy 2004-ben közzétett kínai kormánykiadvány, mely a „Nemzeti Területi Autonómia Tibetben” címet viseli, egyértelművé tette, hogy eltérően Hong Kongtól vagy Makaótól, Tibetben nem merült fel a szuverenitás gyakorlásának és egy esetleges új szociális rendszer bevezetésének kérdése.

Minden olyan erőfeszítés, mely a fennálló politikai rendszer megdöntésére vagy megváltoztatására irányul Tibetben, Kína alkotmányába és törvényeibe ütközik. A cikk szerint az „egy ország, két rendszer” arra utal, hogy az anyaország szocialista rendszerű, míg Hong Kong és Makaó kapitalista rendszerben működik, ahogy korábban is. Azonban Tibetben sohasem működött a történelem során kapitalizmus. A térségben feudális jobbágyrendszer volt sajátos világi-vallási közigazgatással.

A cikk azt állítja, Őszentsége saját „emigráns tibeti alkotmányában” a régi rendszer és a „világi-vallási közigazgatás” újrafelállítását szorgalmazza. A rendszer működéséből következik, hogy a Dalai Láma a kormány és a vallás vezetője, és a legfontosabb kérdésekben ő mondja ki a végső szót.

Amikor a Dalai Láma külföldre menekült, száműzetésben működő kormánya folytatta a régi rendszert: továbbra is egy magas rangú lámát, a vezető Galoont választották a kormány miniszterelnökének.

„Ezek az emberek támogatják az ’egy ország, két rendszer’ szemléletet Tibet kapcsán. Mit tehetnek? Csupán csak annyit, hogy visszaállítják a feudális jobbágyságot, semmi többet.” – fejtette ki a cikk.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb