székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343 (00-36)70 944 0260 (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu www.tibet.hu tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő
» Retro» Tibeti művészet» Interjú» Levelek» Tibet Press» Tibet Press English» Dharma Press» Human Rights» Világ» Kína» Magyar» Ujgur» Belső-Mongólia » KőrösiCsoma» Élettér» Határozatok» Nyilatkozatok» tibeti művészet» lapszemle.hu» thetibetpost.com» eastinfo.hu» rangzen.net» ChoegyalTenzin» tibet.net» phayul.com» DalaiLama.com» vilaghelyzete.blogspot.com» Videók» Linkek» TibetiHírek» Szerkesztőség
Gazdasági és diplomáciai nagyhatalomként Kína "érinthetetlen" az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa előtt, a nyugati országoknak a kínai Tibet-politikával kapcsolatos bírálatai ellenére is.
"Kettős mércét alkalmaz a tanács" - panaszolja egy Tibetet támogató nem kormányzati szervezet, a Tibetan UN Advocacy elnöke, Ngawang Choephel.
Míg kisebb államoknak, mint például Izraelnek vagy Burmának rendkívüli ülést szentelt a tanács, a március közepe óta tartó tibeti erőszak ellenére Kínát nem fenyegeti semmiféle hivatalos elmarasztalás az ENSZ-szerv részéről.
Bár az Egyesült Államok, Svájc, Ausztrália, Kanada és - az Európai Unió nevében - Szlovénia hangot adott a tibeti események miatti aggodalmának a tanács ülésén, de egyetlen állam sem nyújtott be határozatot Kína ellen, s nem javasolták küldöttség menesztését vagy rendkívüli ülés összehívását sem, amit egyébként vagy hatvan emberi jogi szervezet szorgalmazott.
A kínai küldött ellenben többször is megpróbálta félbeszakítani az amerikai és az ausztrál szónokokat, valamint a nem kormányzati szervezetek szintén szót kérő képviselőit.
"A nagyhatalmak érinthetetlenek a tanácsban. Kína az volt az Emberi Jogi Bizottságában, és ugyanígy van ez most is" - vélekedett Julie de Rivero, a Human Rights Watch nemzetközi emberi jogi szervezet képviselője a jelenlegi ENSZ-testület elődjére utalva.
Kínának sikerült nyomást gyakorolnia a tanácsra, s maga az elnök szakította félbe a hozzászólásaikban Tibetre összpontosító nem kormányzati szervezeteket - mondta Julie Gromellon, az Emberi Jogok Nemzetközi Szövetségének (FIDH) képviselője.
"Valóban számít Kína gazdasági súlya, de aktív politikája is, ami például Afrikában érvényesül" - mondja egy európai diplomata az ENSZ-en belüli politikai alkukról. A keddi ülés előtt a kínai küldött megpróbálta rávenni az európaiakat, hogy ne álljanak elő nyilatkozatukkal - tette hozzá.
A 2006 júniusában, az Emberi Jogi Bizottság utódaként alakult testület 47 tagja között 13 afrikai és 13 ázsiai ország van, márpedig az ENSZ-szerven belül határozottan érvényesül az afrikai és ázsiai partnerek közötti szolidaritás.
Így Szudán, Kína legfontosabb afrikai kereskedelmi partnere is számíthat
Miközben a nem kormányzati szervezetek többet vártak a tanácstól, a nyugati országok elégedettek állásfoglalásukkal. Szlovénia nagykövetének értékelése szerint "jelentőséggel bíró" üzenet született, "a megfelelő pillanatban".
Pénteken ér véget a tanács négyhetes ülésszaka, s csütörtöktől kezdve egy sor határozatról szavaznak, de a tibeti helyzetet egyik sem említi.
"Csak három ország mondta azt, hogy kész támogatni egy Tibetről szóló rendkívüli ülésszak összehívását" - mondta Julie Gromellon.