Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Kína elektromágneses gyorsítórakétákat tesztel Tibetben Indiát fenyegetve/HUNG

2018. szeptember 17./The National Press/TibetPress

forrás

Michael Peck
The National Interest•Szeptember 7, 2018/Michael Peck

A kínai sajtó állítása szerint ez lesz a világ első elektromágneses földfelszín-földfelszín rakétája. Kínában úgy hiszik, ha a távoli Tibetben tesztelik, a „világ tetejéről” indítva, akár a  rivális India szívébe is eljuthatnak a rakéták.

Kína az első elektromágneses gyorsítórakétákat teszteli Tibetben Indiát fenyegetve. Aztán a tesztelés folytatódik..Tibetben?

Az elektromágneses katapulttal kilőtt rakéta sokkal stabilabb és pontosabb mint egy hagyományos, ugyanakkor sokkal olcsóbb, mint egy saját meghajtással rendelkező rendszer- mondják a kínai szakértők.

A fegyver hatótávolságáról és technikai adatairól nem beszélnek. De egy elektromágneses katapult hatalmas sebességgel képes kilőni a rakétát - nyilatkozta Han Junli, a projektet vezető szakember az állami Science and Technology Daily lapnak.

„Han, aki a Népi Felszabadító Hadsereg szárazföldi hadosztályának kutatóintézetében dolgozik, a projektről azt állította, hogy a maga nemében világelső, és a tervek szerint fokozatosan haladnak „a nagy áttörés” tervének megfelelően.’ – írja a South China Morning Post.

Han „első adatait a négyezer méter magas fennsíkon gyűjtötte, és azt tanulmányozza, hogyan lehetne a rakétát a nagy tengerszint feletti magasságnál alkalmazni, ahol télen nagyon alacsony a hőmérséklet és ritka a levegő. A sokkal kisebb légnyomás – ami a tengerszinten mértnek csak a fele – azzal jár, hogy kisebb a levegő súrlódása, és valószínűleg nagyobb a hatótávolsága. Ugyanakkor  a ritkább levegő a farokrésznél kisebb kontrollálási lehetőséget hoz, és csökken a célzási pontosság. Az elektromágneses katapult kilövő, amely stabilizálja a repülést, mialatt növeli a kezdeti sebességet, a rakétát nagyon hatékony fegyverré teszi, különösen a fennsíkon.”

Kína és India Tibet és a Himalája mentén érzékeny határon osztozik, melynél 1962-ben a két nemzet egy rövid háborút is vívott egymással, és Kína vitatott területeket foglalt el. Bár azóta ez a terület viszonylag nyugodt, az indiai és kínai csapatok majdnem harcba keveredtek egymással tavaly, mikor a kínaiak a vitatott területen Doklmanál egy utat kezdtek el szélesíteni.

A nagy hatótávolságú rakéták nagyon értékesek lehetnek egy  harc esetén a világ legmagasabb hegyei közt, ahol a szárazföldi csapatok és repülők nehézségekbe ütköznek. „De több száz kilométeres hatótávolsággal akár India szívébe is eljuthatnak” – jegyezte meg a South China Morning Post.

Hogy India, amely nukleáris fegyverekkel rendelkezik, hogyan reagálna egy városait érő rakétatámadásra, az már egy másik kérdés.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb