Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Kína burkoltan ugyan, de fenyeget

2011. augusztus 2./MNO/TibetPress

Következményekkel kell számolniuk azoknak az országoknak, amelyek stratégiailag hibásan mérik fel a helyzetet a Dél-kínai-tenger térségében – írja keddi kommentárjában a Zsenmin Zsipao (Renmin Ribao) vezető kínai pártlap.

MNO - GB
Következményekkel kell számolniuk azoknak az országoknak, amelyek stratégiailag hibásan mérik fel a helyzetet a Dél-kínai-tenger térségében – írja keddi kommentárjában a Zsenmin Zsipao (Renmin Ribao) vezető kínai pártlap.
    
Kína javaslata a Dél-kínai-tenger területeit érintő vita megoldására, miszerint „félretéve a különbségeket keresni kell a közös fejlődés lehetőségét”, nem jelenti azt, hogy az ország feláldozná szuverenitását mások javára – írja Csung Seng (Zhong Sheng). Az indonéziai Bali szigetén a Fülöp-szigeteki külügyminiszter azt javasolta, hogy a vitás területet „alakítsák a béke, a szabadság, a barátság és az együttműködés térségévé”. A Fülöp-szigetek ezt követő lépéseiből azonban arra lehet következtetni, hogy a „békejavaslat” csupán egy trükk, s az ország őszintén nem törekszik a nézeteltérés békés úton történő rendezésére – olvasható a cikkben.

Mint a szerző utal rá, a Philippine Star című lap vasárnapi számában arról számol be, hogy az ország haditengerészete befejezni készül egy építményt az egyik olyan szigetecskén, amely felett „Kína területi szuverenitással rendelkezik”. A lépés súlyos megsértése a Dél-kínai-tengeri vita rendezésének alapjait tartalmazó 2002-es közleményben (DOC) foglaltaknak – állítja Csong. A Délkelet-ázsiai Országok Szövetségének (ASEAN) tíz tagországa és Kína a közelmúltban megállapodott a DOC végrehajtásának alapelveiben – emlékeztet a Zsenmin Zsipao, hozzátéve: ez alkalommal a külügyminiszterek megállapodtak abban, hogy az érintett felek önmérsékletet tanúsítanak, s nem tesznek olyat, amivel bonyolultabbá tennék a helyzetet, elmérgesítenék a vitát. Ebből következően – olvasható a cikkben – a Fülöp-szigetek lépése az ASEAN álláspontjával is ellentétes.

Kína megfelelő időben nem zárja ki a tárgyalásokat a kérdésben, de jelenleg a gyakorlati együttműködésen van a sor, s a Fülöp-szigeteknek vissza kellene fognia magát olyan cselekményektől, amelyek aláássák a későbbi együttműködés lehetőségét – írja kommentárjában a Zsenmin Zsipao.

A Dél-kínai-tenger két nagyobb – a Spratly (Nansa) és a Paracel (Hszisa) – szigetcsoportja felett Vietnam és Kína teljes szuverenitást követel magának, a Fülöp-szigetek, Malajzia és Brunei pedig a Spratly egyes szigeteit, homokdűnéit, korall- és sziklazátonyait tartja területe részének. A szigetek alatt, környékén jelentős földgáz- és kőolajkészleteket sejtenek, a környező vizek gazdagok halban, és a térség maga stratégiailag, logisztikailag igen fontos; a szigetek előretolt bázisok kiváló terepei. A nemzetközi vízi közlekedési útvonalak fele erre vezet. Az utóbbi időben a régióban több összetűzés is volt Vietnam és Kína, illetve a Fülöp-szigetek és Kína között.


 

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb