székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343 (00-36)70 944 0260 (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu www.tibet.hu tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő
» Retro» Tibeti művészet» Interjú» Levelek» Tibet Press» Tibet Press English» Dharma Press» Human Rights» Világ» Kína» Magyar» Ujgur» Belső-Mongólia » KőrösiCsoma» Élettér» Határozatok» Nyilatkozatok» tibeti művészet» lapszemle.hu» thetibetpost.com» eastinfo.hu» rangzen.net» ChoegyalTenzin» tibet.net» phayul.com» DalaiLama.com» vilaghelyzete.blogspot.com» Videók» Linkek» TibetiHírek» Szerkesztőség
Kína nehezményezi, hogy Ausztrália „légből kapott” kritikákkal illette Tibettel kapcsolatban. Kínai diplomaták jelenleg az ENSZ Kínzás Ellenes Bizottságának prezentálnak egy jelentést a kínai emberi jogi helyzetről a svájci Genfben.
Az Amnesty International szerint a diplomaták a tegnapi napon egy szót sem említettek a tavalyi tibeti eseményekről, az olimpia előtti Xinkiang-i tisztogatásokról, vagy az olimpia alatti letartóztatásokról.
A jelentéssel tavaly ősszel kellett volna előállni Kínának, de akkor nem tette meg. A nemzetközi nyomás miatt most kénytelen mégis beszámolni az emberi jogi helyzetről- igaz, ezt a maguk módján teszik. Az információk hiányát panaszolta fel az ausztrál küldöttség, akik az előbb említett jogsértésekkel kapcsolatban tettek fel kérdéseket. A kínai diplomaták nevében Li Baodong, Kína ENSZ nagykövete azzal vádolta az ausztrálokat, hogy „légből kapott információkkal” hozakodnak elő.
Ausztrália és Kína között
jelenleg kétfrontos harc zajlik. Canberrában a két fél éves
emberi jogi párbeszéde zajlik, mely a Tibet ügye iránt
elkötelezett miniszterelnök, Kevin Rudd vezetésével zajlik. A
volt pekingi nagykövet az olimpia előtt a kínai fővárosban
mandarinul szólította fel Kínát az emberi jogok tiszteletben
tartására. Az eseményen részt vett volna az Ausztrál Tibet
Bizottság is, de az ő részvételüket a kínai fél – azzal
fenyegetőzve, hogy nem vesz részt az ülésen- bojkottálta.
Kína
külügyminiszter-helyettes, Liu Jieyi szerint „Tibet
ügye nem emberi jogokról, vallásról, vagy kultúráról szól.”
Az ausztrál külügyminiszter, Stephen Smith „szerencsétlen visszalépésnek” minősítette a kínaiak döntését.
Utóirat: A tibeti Jomda megyében hét szerzetest tartóztattak le, amiért részt vettek egy tüntetésen január 10-én. A Den Choekhor kolostorhoz tartozó szerzetesek 300 tüntetővel együtt az ellen tiltakoztak, hogy a hatóságok Lhászába akartak vinni egy tánccsoportot, hogy fellépjenek a március 28-i “Rabszolga Felszabadítási Ünnepen”. A katonai jelenlét megnőtt a körzetben, a tánccsoportot pedig 15-én Lhászába vitték, bár a táncosok közül sokan elszöktek - adta hírül a Phayul internetes portál.