Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Kik Lehetnek Obama ellenfelei és milyen esélyeik vannak?

2010. november 28./origo.hu/TibetPress

Az egyik filmsztárokat megszégyenítő rajongótáborral rendelkezik, a másik példakép lehetne minden politikus számára, a harmadik pedig annyira barátságos, hogy elbűvöli még az ellenfeleit is. Többek között ilyen emberek jöhetnek szóba Barack Obama jelenlegi elnök kihívójaként a 2012-es választásokon. Várhatóan nagy lesz a tülekedés a republikánusoknál, bár most még mindenki óvatosan kivár. Bemutatjuk a lehetséges indulókat.

Egy kemény és küzdelmes kampány ért véget az Egyesült Államokban november 2-án, amikor lezajlott a törvényhozási választás, másnap azonban rá is irányult a figyelem egy még nagyobb tétért folyó versengésre: a 2012-es elnökválasztásra. A demokrata oldalon ugyan minden bizonnyal a jelenlegi elnök, Barack Obama lesz a jelölt (bár ha tovább nő az amúgy is meglévő elégedetlenség vele szemben, akkor még lehetnek komolyabb kihívói), a republikánusoknál azonban szabad a pálya. A párt csúnyán leszerepelt 2008-ban, amikor nemcsak az elnökválasztást bukták el, hanem a törvényhozás mindkét házában is tovább gyengült a befolyásuk, azóta azonban óriásit fordult a politika. Az idén novemberi úgynevezett félidős választáson fölényes többségre tettek szert a képviselőházban, és a szenátusban is kiegyenlítettebbé váltak az erőviszonyok. A felmérések szerint a többség elégedetlen a két éve még hatalmas népszerűségnek örvendő Barack Obama tevékenységével, akinek egyelőre nem sikerült felpörgetnie a válság óta gyengélkedő gazdaságot, és nem talált megoldást a sokakat aggasztó hatalmas költségvetési hiány lefaragására sem. A jelenlegi állás szerint tehát a republikánusok reménykedve várhatják a 2012-es választást, persze előbb el kell dönteniük, hogy ki lesz a jelöltjük Obama ellen. Az Egyesült Államokban úgynevezett előválasztásokon dől el a jelöltség, az indulók így hónapokon keresztül versengenek egymással a különböző államokban. A hivatalos kampány még nem kezdődött el, de már forognak nevek az amerikai sajtóban, és néhány politikus már tett is utalásokat egy esetleges indulásra, őket mutatjuk be az alábbi összeállításban:

A sztár - Sarah Palin

Kicsoda ő?

Sarah Palin jelenleg az amerikai politikai élet talán legnagyobb sztárja, pedig semmilyen tisztséget nem tölt be. 2008-ban robbant be az országos politikába, amikor az akkori republikánus elnökjelölt, John McCain őt választotta alelnökjelöltnek. Palin akkor alig két éve töltötte be Alaszka kormányzói posztját, előtte pedig egy kisváros polgármestere volt, így még a republikánus pártban sem sokan ismerték. Hamar kiderült azonban, hogy karizmatikus politikus, és hatalmas rajongótábora alakult ki a konzervatív választók körében. A politikai és a médiaelit ellen indított támadásai miatt ugyanakkor a saját pártján belül is sokan nézték rossz szemmel a felemelkedését, és több vezető republikánus politikus is nyíltan megkérdőjelezte alkalmasságát arra, hogy vezető politikai tisztséget töltsön be. Ez ugyanakkor nem akadályozta meg Palin további politikai építkezését, és mióta 2009-ben lemondott az alaszkai kormányzóságról, járja az országot, beszédeket mond, könyveket ír és állandó szereplője lett a konzervatívok kedvenc tévécsatornájának, a Fox Newsnak. Népszerűségére és politikai erejére jellemző, hogy az idei törvényhozási választásokat megelőző előválasztásokon már önmagában az jelentős hírként volt tálalva, hogy melyik republikánus jelölteket támogatta (vagy éppen látványosan távol maradt tőlük). Milyen jelzéseket adott?

Az eddigi legegyértelműbb jelzés az elnökválasztásra való készülődésre az volt Palin részéről, amikor a New York Timesnak azt nyilatkozta, hogy gondolkodik a jelöltségért való induláson. "Mérlegeljük a dolgokat, és megvitatom a családommal is, mert a családom a legfontosabb szempont itt" - idézte a politikust a lap a november közepén megjelent cikkben. Korábban pedig az ABC tévécsatornának adott interjújában beszélt arról, hogy szerinte képes lenne legyőzni Barack Obamát. Palin az új könyvét bemutató körúton több helyszínt is felkeres Iowa államban, ami szintén arra utal, hogy gondolkodik a jelöltségért folyó versenybe való beszálláson. Iowa ugyanis hagyományosan az első állomása az előválasztási küzdelemnek. Milyenek az esélyei?

Palin ugyan nagyon népszerű a konzervatív republikánusok körében, de legalább ennyire taszítja a demokrata szavazókat. Ő az egyik legmegosztóbb politikus az Egyesült Államokban, és egy november elején készült felmérés szerint a választók 39 százaléka kedveli, ellentábora pedig 54 százalék. Aggasztó lehet számára, hogy a felmérés szerint 67 százalék gondolja róla azt, hogy nem alkalmas arra, hogy az Egyesült Államok elnöke legyen. Ráadásul több elemző is rámutatott arra, hogy Palint most még a saját pártján belül csak óvatosan bírálják, de ha beszáll az elnökjelöltségért folyó versenybe, akkor felerősödhetnek a gyengeségeire rámutató és azokat felnagyítani próbáló támadások.

A mintapolitikus - Mitt Romney

Kicsoda ő?

Mitt Romney jóképű, gazdag, példás családapa és nemcsak komoly politikai, de üzleti tapasztalatokat is tud maga mögött. Ha pusztán az összetevőket nézzük, akkor ő az ideális jelölt bármilyen politikai versenyben. Két évvel ezelőtt azonban minden pozitív személyes tulajdonsága és biztos anyagi háttere ellenére is hamar elvérzett az elnökjelöltségért folytatott versenyben. Az 1947-es születésű Romney viszonylag későn szállt be a politikába: 2002-ben lett Massachusetts állam kormányzója, előtte saját alapítású befektetési cégét vezette. Képességeit megmutatta akkor is, amikor őt kérték fel arra, hogy vegye át a 2002-es Salt Lake City-i téli olimpia szervezését. Előtte káosz uralkodott az előkészítésben, ő azonban sínre tette a dolgokat, és a játékok sikeresen lezajlottak. Milyen jelzéseket adott?

Bár hivatalosan még ő sem jelentette be, hogy újra meg akarna próbálkozni a jelöltséggel, meglepetés lenne, ha végül nem indulna. November közepén telefonos konferenciahívást tartott 245 legfontosabb pénzügyi támogatójának, és arról beszélt nekik, hogy csak később fog dönteni a kérdésről, de jelezte már előre azt is, hogy ha lesz csapata, az kisebb lesz, mint 2008-ban. "Az emberek belefáradtak a 2010-es választásba, tartanak attól, hogy azonnal elkezdődjön a következő kampány" - idézte a Politico amerikai újság, hogy mit mondott Romney a támogatóinak. Romney is megfordult Iowában, ami szintén arra utal, hogy gondolkodik az újabb próbálkozáson. Milyenek az esélyei?

Valóban nem kell annyira sietnie Romney-nak, a 2008-as kampány ugyanis ha másra nem is, arra mindenképp hasznos volt számára, hogy jobban megismerjék a nevét. Így ezúttal erre már nem kell koncentrálnia, azzal viszont számolnia kell, visszatérnek azok a vádak, hogy gyakran változtatja a véleményét fontos kérdésekben (például az abortusz szabályozása ügyében régebben liberálisabb álláspontot képviselt, mint az utóbbi években). Két évvel ezelőtt is problémát okozott számára mormon vallása, a zárt egyházi közösségre ugyanis sok amerikai tekint gyanakodva. Arra is fel kell készülnie Romney-nak, hogy az orra alá fogják dörgölni, a Massachusetts államban a kormányzása alatt bevezetett egészségügyi reform kísértetiesen hasonlít arra a rendszerre, amelyet a demokraták megszavaztak a szövetségi törvényhozásban a republikánusok heves tiltakozása ellenére.

A lelkész - Mike Huckabee

Kicsoda ő?

Mike Huckabee sem először próbálkozna meg az elnökjelöltség megszerzésével, a 2008-as kampánynak ő volt az egyik legszínesebb egyénisége. Az egykori baptista lelkész Arkansas állam kormányzója volt korábban (ezt a posztot töltötte be megválasztása előtt Bill Clinton korábbi elnök is), és ugyan a 2008-as előválasztásokon elbukott, azóta is meghatározó szereplője az amerikai politikának. Saját műsora van a Fox News csatornán, és ugyan ott egy kissé mereven viselkedik, a politikai vitákban és a kampányrendezvényeken sok embert levesz a lábáról humoros megjegyzéseivel, közvetlen modorával. Ugyan erősen konzervatív nézeteket vall, de ellentétben például Sarah Palinnel, közel sem olyan harcias stílusban politizál. A komoly politikus képét árnyalja az is, hogy van egy saját rockzenekara, amelyben gitározik. Milyen jelzéseket adott?

Huckabee szintén többször megfordult Iowa államban az utóbbi időben, és legutóbb viccelődött is azon, hogy ha esetleg újra indulna a jelöltségért, akkor nem szeretné, ha a Fox Newson szintén gyakran feltűnő Palin is harcba szállna. "Ha beszállok, jobban szeretném, ha ő nem tenné, és engem támogatna" - fogalmazott Huckabee, aki ugyanakkor többször hangsúlyozta, hogy még semmi nincs eldöntve. "Kérdezzenek meg hat hónap múlva, akkor világosabb választ tudok adni" - mondta egyik alkalommal, amikor arról kérdezték, hogy tervez-e indulni a jelöltségért. Milyenek az esélyei?

2008-ban alaposan meglepte riválisait Huckabee, amikor ő nyerte meg az iowai jelölőgyűlést (ez egy speciális eljárás, az amerikai politikában kaukusznak hívják). Bár ez volt az egyetlen igazi sikere abban a kampányban, egyrészt bizonyította, hogy érdemes számolni vele, másrészt rá is igaz az, ami Romney-ra, vagyis hogy az ismertsége hatalmasat nőtt, úgyhogy ezzel már nem kell törődnie. Huckabee különösen népszerű a vallásos konzervatívok körében, akik nagy szerepet játszottak George Bush előző elnök győzelmeiben.

A visszatérő - New Gingrich

Kicsoda ő?

A november 2-i félidős választásokon aratott hatalmas republikánus győzelem után sokan felidézték azt, hogy utoljára 1994-ben volt olyan. Azt a diadalt az 1943-as születésű Newt Gingrich vezényelte le a "Szerződés Amerikával" szlogennel meghirdetett kampányával. Gingrich kíméletlen harcot folytatott Bill Clinton amerikai elnök ellen, és ugyan az 1998-as törvényhozási választásokon elszenvedett republikánus vereség után otthagyta a képviselőházat, a közéletből nem vonult ki. Könyveket ír, tévéműsorokban szerepel, legutóbb például ő volt az egyik leghevesebb kritikusa annak a tervnek, hogy egy mecsetnek is otthont adó létesítmény épüljön a 2001-ben lerombolt World Trade Center emlékhelye közelében. Milyen jelzéseket adott?

Önmagában az is a kampány előkészületeire utalhat, hogy az utóbbi években a korábbinál aktívabbá vált, és ő lett Barack Obama egyik legkeményebb kritikusa. (Nagy visszhangot váltott ki például az, hogy az elnök származására utalva azt mondta, Obama "kenyai, gyarmatosítás-ellenes világnézetet képvisel".) A republikánus jelöltségért való küzdelemről Gingrich azt nyilatkozta, hogy gondolkodik rajta, de csak 2011 tavaszán fog erről dönteni. Milyenek az esélyei?

Egy november 22-én közzétett Quinnipac-felmérés szerint Gingrich támogatottsága a republikánusok körében 15 százalék, amivel az élbolyba sorolhatja magát, Paliné ugyanis 19, Romney-é 18, Huckabee-é pedig 17. A kampányban nehézséget okozhatna neki azonban az, hogy politikai múltja nem teljesen tiszta: 1997 januárjában megrovásban és 300 ezer dolláros büntetésben részesült a képviselőház részéről, miután az etikai bizottság megállapította, hogy pénzügyi szabálytalanságokat követett el, majd az erről szóló vizsgálat során valótlanságokat állított. Kellemetlenségeket okozhat neki az is, hogy az első felesége azt állítja, Gingrich akkor hagyta őt el, amikor épp rákban szenvedett. A politikusnak szeretője volt, akit később feleségül vett.

Jelen állás szerint ez a négy politikus az, akivel a leginkább számolnak a politikai elemzők, de minden bizonnyal lesznek még más próbálkozók is. Valószínűleg indul majd Tim Pawlenty jelenlegi minnesotai kormányzó, aki 2008-ban már szóba került, mint McCain lehetséges alelnök-jelöltje, de várhatóan 2008 után újra megpróbálkozik a texasi Ron Paul is, akinek fia, a konzervatv Tea Party mozgalom egyik vezéralakjaként számon tartott Rand Paul épp most novemberben nyerte el Kentucky állam egyik szenátori helyét. Sokszereplős, kiélezett versenyre lehet tehát számítani, és a győztesnek még le kell gyűrnie Barack Obamát is ahhoz, hogy elnyerhesse a Fehér Házat.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb