Hackertámadás a Dalai Láma ellen
2009. április 1./ictpress.hu/technet.hu/TibetPress
Kanadai kutatók leplezték le egy nagyszabású elektronikus hacker-hadműveletet, amely 103 országot érint, köztük a Dalai Lámát és más tibeti célpontokat. A kínai kormány tagadja, hogy köze lenne a támadáshoz.
A Torontói Egyetem Nemzetközi Kutatóközpontját kérte fel a Dalai Láma irodája számítógépeik átvizsgálására. A kanadai szakemberek olyan kémprogramokat találtak az iroda gépein, melyek képesek a komputerek hangrögzítő funkcióit és webkameráit aktiválni és az így összegyűjtött adatokat továbbítani. Ezek a programok a kutatók szerint legalább 103 ország 1295 fontos helyen lévő számítógépét fertőzték meg az elmúlt két év során.
A kémrendszer leleplezésében a Cambridge Egyetem szakemberei is részt vettek, akik szerint a programokat szinte biztos, hogy Hanianból irányították, ahol egyébként a kínai biztonsági szolgálat is fenntart irodákat. A két egyetem kutatói egy olyan jelentés nyilvánosságra hozását tervezik, melyben Kínát vádolják az akcióval.
A New York-i Kínai Konzulátus szóvivője a hír hallatán azonnal elutasította a feltételezést, hogy Kínának köze lenne az ügyhöz, tegnap pedig a kínai külügyminisztérium is határozottan visszautasította a vádakat.
"A problémát az okozza, hogy külföldön különböző érdekcsoportok hamis állításokat terjesztenek Kína úgynevezett számítógépes kémkedéséről. Ezeket az embereket megszállta a hidegháború szelleme, talán ezért beszélhetnek kínai fenyegetésről. Az országunk valójában az internet biztonságossá tételéért küzd" - mondta el Qin Gang a külügyminisztérium szóvivője egy sajtótájékoztatón.
Bárki is áll a kémhálózat mögött, az biztos, hogy rengeteg információt gyűjthetett össze Kína ellenségeiről, és ehhez száműzött tibetiek, tajvani cégek számítógépeit is felhasználta. A számítógépes kémkedésről idáig nagyon kevés információ látott napvilágot, szakértők azonban feltételezik, hogy Kína mellett az Egyesült Államoknak, Angliának és Izraelnek is rendelkeznie kell valamiféle elektronikus kémhálózattal.