Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Háborús veszély Észak-Korea miatt? - Ülésezik az ENSZ Biztonsági Tanácsa

2010. november 23./FH/népszava.hu/TibetPress

Meghalt két dél-koreai katona, miután Észak-Korea tüzérséggel lőtte a két ország tengeri határánál lévő Jonpjong-szigetet helyi idő szerint kedden kora délután. A legutóbbi hírek szerint a támadásban további 13 katona megsebesült, közülük négyen súlyosan. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa rendkívüli tanácskozást tart.

Rendkívüli tanácskozást tart az ENSZ Biztonsági Tanácsa kedden a két Korea között kirobbant fegyveres konfliktus ügyében - közölte egy francia diplomata az AFP hírügynökséggel. Az Egyesült Államok és szövetségesei, valamint Oroszország már nyilatkozatban ítélte el az északiak támadását, amelyben ketten meghaltak és többen megsebesültek. Észak-Korea egyetlen szövetségese Kína, nem adott ki elítélő nyilatkozatot, a pekingi külügyminisztérium csupán "aggodalmát fejezte ki a történtek miatt". Az észak-koreai katonák kedden kezdték lőni a dél-koreai Yeonpyeong ((jonpjong)) -szigetet. A két ország határán, a Sárga-tengeren fekvő szigeten 1500-1700 civil lakos él, őket azonnal óvóhelyekre parancsolták, amikor a robbanások megrázták a szigetet.

Több tucatnyi lövedék hullott a sziget településére és a közelben lévő haditengerészeti laktanyára. A legutóbbi jelentések szerint két dél-koreai katona halt meg, 17-en, köztük négy civil pedig megsebesült. A körülbelül egy órán át tartó támadásban számos lakóház kigyulladt és lángra kapott egy domboldal növényzete is. Sok helyi lakos hajóval menekült el a szigetről. A dél-koreai katonák ágyúval visszalőttek, de azt nem tudni, hogy északi oldalon van-e sérült.

Helyi idő szerint kedden kora délután észak-koreai tüzérségi lövedékek csapódtak be a Sárga-tengeren fekvő Jonpjong-szigeten. A dél-koreai elnök, Li Mjung Bak az illetékes miniszterekkel és nemzetbiztonsági tanácsadókkal rendkívüli tanácskozásra ült össze egy szöuli föld alatti bunkerben - írja az AFP hírügynökség. A hadsereg a "békeidőben" lehetséges legmagasabb szintű riadót rendelte el, és harci repülőket küldött a térségbe.

YTN televízió jelentése szerint mintegy 50, más források szerint 200 tüzérségi lövedék csapódott be. A csatorna úgy tudja, hogy több tucatnyi épületet találat ért. Az egyik helyi lakos elmondta, hogy legalább tíz épület és egy domboldal lángokban áll, de a füsttől nem látni tisztán. "Azt mondták nekünk hangosbeszélőkön, hogy meneküljünk otthonainkból" - tette hozzá. A csatorna felvételeket mutatott be arról, hogy füst száll föl a szigetről. Az erről készült képeket megtekintheti itt.

A szöuli védelmi minisztérium szóvivője az AFP hírügynökségnek elmondta: Dél-Korea viszonozta a tüzet, azt ugyanakkor nem tudni, hogy az északiak oldalán vannak-e sérültjei az incidensnek.

Világszerte elítélik a támadást
A tűzpárbaj után a kínai külügyminisztérium szóvivője önmérsékletre szólította fel Észak- és Dél-Koreát, egyben a viták tárgyalásos rendezését szorgalmazta a félsziget békéje érdekében. Az orosz külügyminisztérium egyik illetékese hasonlóan fogalmazott, és óva intett a helyzet elmérgesedésétől az Interfax hírügynökségnek nyilatkozva. Washington határozottan elítélte a támadást és felszólította Phenjant, hogy hagyjon fel a provokációval. A térségben állomásozó amerikai erők figyelik a helyzetet, de nem avatkoztak be. A japán miniszterelnök felszólította a kormány tagjait, hogy készüljenek fel "minden eshetőségre." Több forrás szerint ez a legsúlyosabb incidens a két ország között az 1953-ban békeszerződés nélkül véget ért koreai háború óta.

A mostani észak-koreai támadást az válthatta ki, hogy Dél-Korea - hétfőtől - nagyszabású hadgyakorlatot kezdett mintegy 70 ezer katona részvételével, közölte a dél-koreai elnöki hivatal. Ri Mjong Bak dél-koreai elnök hangsúlyozta : országa megpróbálja elkerülni, hogy az incidensből nagyobb fegyveres konfliktus legyen.

Közben Phenjan kijelentette: a déliek nyitottak tüzet először
"A dél-koreai ellenség ismételt figyelmeztetéseink ellenére vakmerő katonai provokációt hajtott végre azzal, hogy délután egykor tüzet nyitott a mi tengeri területünkre Yeongpyeong-sziget közelében" - közölte az észak-koreai hadsereg főparancsnoksága. "Habozás nélkül folytatjuk könyörtelen katonai támadásainkat, ha a dél-koreai ellenség akár csak 0,001 milliméterre is be merészel hatolni tengeri területünkre" - teszi hozzá az állami hírügynökség által továbbított üzenet.

A szakértő szerint erődemonstrálás volt
Csoma Mózes, az ELTE Koreai Tanszékének adjunktusa szerint a mostani konfliktus abban különbözik az eddigiektől, hogy a tüzérségi támadás civilek által is lakott területet érintett. A szigeten ugyan működik egy katonai támaszpont, ahol rendszeresen gyakorlatoznak dél-koreai vagy amerikai és dél-koreai alakulatok, de elsősorban halászok lakják.

A szakértő emlékeztetett, hogy hétfőn kezdődött egy ilyen közös hadgyakorlat, amiben 70 ezer amerikai katona vett részt. Észak-Korea ezt igen feszülten figyelte, ezért valószínűleg elrettentő választ akart adni. Csoma Mózes ugyanakkor óva intett attól, hogy az eseménynek túlzott jelentőséget tulajdonítsunk. A 2009 májusában végzett nukleáris próbarobbantások - bár ott nem voltak halálos esetek - jóval nagyobb jelentőséggel bírnak. A Korea-szakértő emlékeztetett, hogy a két ország között több alkalommal is voltak olyan konfliktusok, amelyek halálos áldozattal jártak, de ezek csak átmenetileg forrósították fel a két Korea közötti, amúgy kifejezetten kedvezőtlen kapcsolatot.

Csoma Mózes közvetett kapcsolatot lát az új atomreaktor "megmutatása" és a mostani eset között. Mint ahogyan arról hétvégén beszámoltunk, megdöbbent egy amerikai tudós, amikor Észak-Koreában egy hatalmas, több száz urándúsító berendezést működtető, eddig ismeretlen nukleáris üzemet mutattak neki a helyi hatóságok. Ezzel azt akarták demonstrálni, hogy különböző nukleáris lehetőségekkel rendelkeznek, nem csak a plutónium alapú verzióval. Csoma Mózes szerint a támadás belpolitikai okokra is visszavezethető. Már kijelölték ugyanis Kim Dzsongil utódját Kim Dzsongun személyében, akinek a belföldi imázsát kedvezően befolyásolhatja a tüzérségi támadás.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb